Trwa ładowanie...

Kolejne masowe zwolnienia - 200 osób na bruk

Ponad 200 pracowników zdzieszowickich Zakładów Koksowniczych straci pracę do
końca br. w ramach zwolnień grupowych

Kolejne masowe zwolnienia - 200 osób na bruk
d2s2gdb
d2s2gdb

Ponad 200 pracowników zdzieszowickich Zakładów Koksowniczych straci pracę do końca br. w ramach zwolnień grupowych - potwierdziły we wtorek związki zawodowe działające w zakładzie.

Jak wyjaśnił PAP Witold Mikitiuk z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego ArcelorMittal oddział w Zdzieszowicach, program zwolnień wprowadzony przez ArcelorMittal Poland - firmę, której oddziałem są Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach - jest wieloletni i zakłada zwolnienie 206 osób do końca br.

Firma ArcelorMittal Poland zapewniła, że odchodzący pracownicy będą mieli możliwość skorzystania z programów przedemerytalnych i programu odejść, w ramach którego mogą liczyć na dodatkowe odprawy. Największe odprawy mogą wynosić nawet równowartość pełnej pensji za dwa lata pracy. "Wierzymy, że restrukturyzacja pozwoli nam przetrwać okres mniejszego zapotrzebowania na stal, a także zachować konkurencyjność polskich zakładów na rynku stalowym" - stwierdził w specjalnym oświadczeniu prasowym dyrektor personalny i członek zarządu ArcelorMittal Poland Andrzej Wypych.

Starosta krapkowicki Maciej Sonik stwierdził, że według informacji przekazanych starostwu przez firmę ArcelorMittal Poland zakład w pierwszej kolejności będzie zwalniał osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych. "Przygotowujemy dwa programy pomocowe, w ramach których będą się one mogły choćby przeszkolić czy przekwalifikować" - poinformował PAP Sonik. Dodał też, że zwolnienie 200 osób to kolejna dolegliwość dla powiatu krapkowickiego w związku z połączeniem zdzieszowickich "Koksów" z firmą ArcelorMittal Poland. "Gmina Zdzieszowice straciła już z tego powodu około 10 mln złotych rocznie wpływów z podatków" - skwitował Sonnik.

d2s2gdb

Informację o zwolnieniu ponad 200 osób dostał również Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Krapkowicach. "To z pewnością największe zwolnienia na terenie powiatu krapkowickiego w ostatnim czasie" - powiedziała PAP kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP Krapkowice Anita Spałek.

Według informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu stopa bezrobocia w powiecie krapkowickim wyniosła na koniec lutego 10,9 proc. Bez pracy pozostawało w powiecie krapkowickim prawie 2800 osób.

Z informacji prasowej zamieszczonej na stronie ArcelorMittal Poland wynika, że w firmie, której oddziałem są Zakłady Koksownicze w Zdzieszowicach, w sumie zwolnienia do końca br. obejmą 1000 osób. ArcelorMittal Poland, prócz Zdzieszowic, ma też oddziały w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach oraz walcownię i oddział Huty Królewskiej w Chorzowie.

d2s2gdb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s2gdb