Trwa ładowanie...

Kolejne świetne dane z rynku pracy w USA

Dzisiejszy dzień przyniósł publikację kolejnych danych ze strefy euro oraz z rynku pracy w USA. Publikacja zarówno danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech, jak i inflacji w całej strefie euro sprzyjała słabości euro o poranku. Sprzedaż w czerwcu wzrosła jedynie o 0,4% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 0,8%. Chociaż warto odnotować, iż w górę zrewidowano odczyt za maj z 1,9% do 2,4%. O godz.11:00 poznaliśmy zaś wstępny odczyt inflacji HICP dla całej strefy euro, która spadła do 0,4% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie z czerwca czyli 0,5%. Dane sprzyjają oczywiście słabości euro i nadziejom na dalsze działania ze strony EBC w kolejnych miesiącach.
Share
Kolejne świetne dane z rynku pracy w USA
Źródło: Fotolia, Fot: Andrey Kuzmin
d2xd9g8

Z USA poznaliśmy dziś dane o tygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, które kolejny raz okazały się bardzo dobre (302 tys.). Dzięki kolejnemu bardzo dobremu odczytowi danych tygodniowych, jak i rewizji danych za poprzedni tydzień, 4-tygodniowa średnia wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła poniżej 300 tys. po raz pierwszy od kwietnia 2006 roku! Wszystko na ten moment wskazuje na to, że amerykański rynek jest w świetnej kondycji i potwierdza naszą krytykę wczorajszego komunikatu Fed, zarazem dając do zrozumienia, że presja na umocnienie dolara powinna się utrzymywać.

Co prawda inwestorzy kupujący dolara mogą czuć się lekko rozczarowane słabszym odczytem indeksu Chicago PMI (52,6 pkt. vs konsensus: 63,0 pkt.). Warto jednak pamiętać, że może być to efektem okresu wakacyjnego oraz że indeks te charakteryzuje się bardzo wysoką zmienności, szczególnie w porównaniu do indeksu ISM. Indeks ten poznamy jutro o godz. 16:00. Jednakże w piątek w centrum uwagi oczywiście będzie rządowy raport z rynku pracy, który zostanie opublikowany o godz. 14:30.

Dział Analiz XTB

d2xd9g8

Podziel się opinią

Share
d2xd9g8
d2xd9g8