Trwa ładowanie...

Kolejny akcent podażowy - analiza futures na WIG20

Na FW20Z1420 rozwinął się relatywnie silny ruch kontrujący, który znalazł się wczoraj w rejonie zniesienia 38.2% całego impulsu wzrostowego. Warto także podkreślić, że wcześniej doszło do przełamania stosunkowo istotnego wsparcia technicznego: 2443 - 2446 pkt.
Share
Kolejny akcent podażowy - analiza futures na WIG20
Źródło: Thinkstockphotos
d360hhq

[ Wykres FW20Z1420 - skala dzienna

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )

d360hhq

Co prawda w przedpołudniowej odsłonie mieliśmy do czynienia jedynie z krótkotrwałym naruszeniem strefy i wydawało się, że popyt ostatecznie zdoła wybronić wsparcie, ale gdy do gry wkroczyli Amerykanie i rozpoczęła się korekta na rynkach za oceanem (początkowa faza sesji), relatywnie słabszy parkiet warszawski odczuł to zdecydowanie najmocniej.

W efekcie na indeksie WIG20 doszło do przetestowania eksponowanej przeze mnie zapory popytowej Fibonacciego: 2427 – 2431 pkt. Ponieważ we wskazanym korytarzu cenowym, oprócz istotnych zniesień Fibonacciego, przebiegała także Median Line, należało spodziewać się tutaj jakiejś reakcji ze strony popytu. Przełamanie bowiem skonstruowanego w ten sposób wsparcia stanowiłoby potwierdzenie nasilającej się presji podażowej na GPW.

Ostatecznie bykom udało się wybronić zniesienie 38.2% na kontraktach i wspomnianą przed momentem zaporę popytową: 2427 – 2431 pkt. na indeksie WIG20 (dokładnie tutaj ukształtował się lokalny punkt zwrotny). Nie zmienia to jednak faktu, że na tle bazowych rynków Eurolandu zachowywaliśmy się wczoraj nieco słabiej, co zresztą nie było odosobnionym przypadkiem (w dalszym ciągu – z punktu widzenia techniki – słabo prezentuje się sektor bankowy, a także KGHM).

Analizując wykres kontraktów warto w tej chwili zwrócić uwagę na kolejną zaporę popytową: 2419 – 2423 pkt. (zresztą wspominałem już o niej wielokrotnie w komentarzach wideo) i lokalny opór techniczny: 2460 – 2464 pkt.

d360hhq

Wychodzę z założenia, że dopiero powrót kontraktów ponad wskazaną zaporę podażową mógłby stać się istotnym czynnikiem zwiększającym szansę byków na sforsowanie kluczowego oporu Fibonacciego: 2487 – 2492 pkt. Tym samym jest to warunek ewentualnego powrotu kontraktów na ścieżkę dominującej jeszcze w ujęciu krótkoterminowym tendencji wzrostowej.

Sygnał negatywny pojawiłby się natomiast w momencie przełamania wsparcia: 2419 - 2423 pkt. Ruch korekcyjny rozwinąłby się wówczas na tyle mocno, że mogłyby wystąpić problemy z próbą aktywnego przeciwstawiania się presji podażowej. Niewykluczone zatem, że następstwem przełamania w/w zakresu cenowego byłaby ostatecznie negacja całego impulsu popytowego (powrócę do tej kwestii w swoim pierwszym opracowaniu online, prezentując dodatkowe zapory popytowe Fibonacciego).

Podsumowując, podaż zaczyna obecnie z coraz większą determinacją inicjować swoje działania, co znajduje już negatywne odzwierciedlenie na wykresie FW20Z1420 (wczorajsze przełamanie wsparcia: 2443 – 2446 pkt.). Z kolejnym niepokojącym sygnałem mielibyśmy do czynienia w momencie wybicia się kontraktów poniżej węzła: 2419 – 2423 pkt. Obóz byków nie powinien zatem dopuścić do przełamania w/w wsparcia.

Tak jak sugerowałem przed momentem, rozwinę ten wątek w swoim pierwszym opracowaniu online, które wyjątkowo dzisiaj ukaże się około godz. 12.00. Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć o dzisiejszej publikacji miesięcznego raportu z amerykańskiego rynku pracy (tradycyjnie godzina 14.30).
Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK

d360hhq

Podziel się opinią

Share
d360hhq
d360hhq