Kolejny test strefy wsparcia: 2217 – 2222 pkt

Spadki za oceanem, silnie zniżkujące rano indeksy azjatyckie i wreszcie informacja o postawieniu wojsk Korei Północnej w stan gotowości bojowej to elementy, które w bezpośrednim stopniu wpłynęły na bardzo niski poziom wtorkowego otwarcia kontraktów.

26.05.2010 | aktual.: 26.05.2010 09:26

Sześćdziesięcioczteropunktowa różnica pomiędzy ceną odniesienia, a ceną otwarcia nie zdarza się bowiem często.

Tym samym już na samym początku notowań przełamaniu ulegał strefa cenowa Fibonacciego: 2251 – 2258 pkt. Na wykresie doszło również do ukształtowania się niezwykle „okazałej” luki bessy. Warto jednak nadmienić, że w rejonie zapory popytowej: 2217 – 2222 pkt kupujący zdołali ponownie powstrzymać falę przeceny (z analogiczną sytuacją mieliśmy już do czynienia w miniony piątek), a następnie zainicjować ruch kontrujący.

Fala wzrostowa wytraciła jednak swój impet dokładnie w przełamanym wcześniej obszarze cenowym Fibonacciego: 2251 – 2258 pkt. Tak więc wskazana strefa zaczęła teraz pełnić funkcję zapory podażowej i trzeba obiektywnie przyznać, że byki rzeczywiście nie bardzo potrafiły wczoraj poradzić sobie z pokonaniem tej przeszkody.

Ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2250 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20M10 w stosunku do poniedziałkowej ceny odniesienia wynoszący 1.96%.

Obraz
© (fot. DM BZ WBK)

Po raz kolejny niedźwiedziom nie udało się wczoraj przedrzeć poniżej zapory popytowej Fibonacciego: 2217 – 2222 pkt (jak pamiętamy dokładnie tutaj swój impet wytraciła piątkowa fala przeceny). Obserwując przebieg wczorajszych notowań dało się również zauważyć pewną odporność rynku na słabość parkietów europejskich. Widać było również (ta informacja dotyczy jednak głównie kontraktów) ogromną ochotę do wykreowania ruchu kontrującego. Ostatecznie na przeszkodzie tym planom stanęła znana nam już zapora cenowa: 2251 – 2258 pkt.

Biorąc jednak pod uwagę przebieg wtorkowej sesji za oceanem (bykom udało się w trakcie sesji zniwelować w całości silną początkową przecenę indeksów), dzisiejsze otwarcie kontraktów uplasuje się ponad poziomem: 2258 pkt. Nie można wykluczyć, że powrót kontraktów ponad w/w zakres cenowy stanie się podstawą do wykreowania nieco silniejszego ruchu kontrującego. W tym kontekście w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na krótkoterminową zaporę podażową: 2283 – 2286 pkt, gdzie koncentruje się kilka istotnych zniesień i projekcji cenowych Fibonacciego.

Kluczowa strefa oporu plasuje się jednak na wykresie FW20M10 w rejonie: 2319 – 2324 pkt. Z załączonego wykresu wynika, że przebiega tutaj także niebieska linia kanału trendowego i czerwona median line. Zanegowanie zatem skonstruowanej w ten sposób bariery cenowej powinno wyzwolić w obozie byków dodatkową energię, dzięki której kontrakty powinny wejść wówczas w kolejną fazę odreagowania wzrostowego. Niemniej we wspomnianym obszarze cenowym: 2319 – 2324 pkt aktywność podaży będzie z pewnością większa, zatem trudno jeszcze na tym etapie wydarzeń rynkowych rozstrzygnąć wynik tej potencjalnej konfrontacji.

Tak czy inaczej kilka punktów ponad poziomem: 2324 pkt umieściłbym zlecenie zabezpieczające dla krótkich pozycji. Część kontraktów można by również zamknąć z chwilą zanegowania wspomnianej już zapory podażowej: 2283 – 2286 pkt. W przypadku przełamania strefy: 2319 – 2324 pkt rozważyłbym również otwarcie pozycji długich, choć czynnikiem wpływającym na podjęcie tego typu decyzji powinna być wnikliwa obserwacja stylu w jakim byki będą rozgrywać ten potencjalny ruch kontrujący. Nie możemy bowiem zapominać, że nadal mamy do czynienia z krótkoterminowym trendem spadkowym, zatem niejako z założenia niedźwiedzie powinny ze zdecydowanie większą łatwością blokować wszelkie inicjatywy swojego przeciwnika. Jak zwykle w takich sytuacjach o silne rynku zadecydują zatem wyniki konfrontacji popytu z podażą we wspomnianych już zaporach podażowych Fibonacciego. Te kwestie będą jednak przedmiotem moich rozważań w opracowaniach online.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

futuresgpwnotowania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)