Trwa ładowanie...

Tak dobrze nigdy nie zarabialiśmy. Eksperci zgodni: pensje będą dalej rosły

Polski Instytut Ekonomiczny skomentował dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat średnich zarobków w sektorze przedsiębiorstw. Z danych GUS wynik, że średnie zarobki w listopadzie wzrosły o 9,8 proc. w stosunku do listopada ubiegłego roku. W listopadzie średnie zarobki brutto w sektorze przedsiębiorstw to 6 022,49 zł.

Share
W listopadzie kolejny raz wzrosły średnie pensje w Polsce W listopadzie kolejny raz wzrosły średnie pensje w Polsce Źródło: EASTNEWS, fot: ZOFIA BAZAK
d3ap3jv

GUS przedstawił dane na temat przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2021 r. Średnie zarobki w omawianym miesiącu wyniosły 6 022,49 zł, oznacza to wzrost o 9,8 proc. rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 0,7 proc.

Wysoki popyt na pracę

Taki wzrost, zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wynika z wysokiego popytu na pracę. Według PIE wynik za 2022 r. powinien przekroczyć 8 proc. Konsekwencją wysokiego popytu na pracę jest presja płacowa.

"Miesięczne dane GUS z sektora przedsiębiorstw zaniżają skalę odbicia zatrudnienia – badania ankietowe wskazują, że realna liczba pracujących w gospodarce jest historycznie wysoka. Dodatkowo dynamicznie rośnie liczba wakatów" – czytamy w piątkowym komentarzu PIE.

Inflacja zostanie na lata? Minister finansów: Potrzebujemy spokoju

Wzrost zatrudnienia powyżej oczekiwań rynkowych

PIE zwraca uwagę na wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, który wzrósł w listopadzie z 0,5 do 0,7 proc. r/r. Jest to wzrost powyżej oczekiwań rynkowych (0,5 proc.). Analitycy wykazali przy tym, że liczba miejsc pracy wciąż jest jednak o 1,2 proc. niższa niż przed pandemią. W teorii oznacza to utratę ok. 77 tys. etatów.

d3ap3jv
"To jednak wyłącznie złudzenie statystyczne – kwartalne badania ankietowe wskazują, że liczba osób pracujących w gospodarce jest rekordowo wysoka, a firmy informują o problemach z rekrutacją dodatkowych pracowników" - podkreślił w komentarzu do danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ap3jv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ap3jv
d3ap3jv