Komentarz PLN: RPP obniży stopy – pytanie o ile?

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację stabilizacji wyceny polskiej waluty. Złoty kwotowany jest następująco: 4,1825 PLN za euro, 3,3113 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4511 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,928% w przypadku papierów 10-letnich.

Komentarz PLN: RPP obniży stopy – pytanie o ile?
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

08.10.2014 | aktual.: 08.10.2014 13:59

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na polskich aktywach przyniosło stabilizację kwotowań złotego oraz obligacji. Dużą zasługę ma tutaj zachowanie eurodolara i wyhamowanie wzrostu wyceny USD na szerokim rynku. W konsekwencji USD/PLN kosmetycznie cofnął się z okolic 3,35 PLN do 3,30 PLN. Równocześnie wczorajsza względnie ograniczona reakcja inwestorów na szerokim rynku na słabe dane fundamentalne z Niemiec wskazuje, iż przy względnej stabilizacji eurodolara większe znaczenie dla par związanych z PLN będzie miała dzisiejsza decyzja RPP w zakresie stóp procentowych.

Po godz. 12:00 poznamy najprawdopodobniej decyzję o obniżeniu stóp procentowych – kwestią sporną jest skala poluzowania polityki monetarnej. Bazowy scenariusz zakłada obniżkę o 25pb. oraz kolejny ruch dostosowawczy w listopadzie, jednak nie brakuje również głosów o tym, iż RPP powinna dokonać od razu cięcia o 50pb. w celu wsparcia spowalniające gospodarki. Dlatego też przy obniżce o 25pb. warto bliżej przyjrzeć się komunikatowi po posiedzeniu oraz konferencji o godz. 16:00. 25pb. wydaje się być już zdyskontowane przez rynek walutowy stąd mocniejsza, negatywna reakcja na EUR/PLN czy CHF/PLN mogłaby mieć miejsce jedynie w przypadku wyraźnie gołębiego stanowiska RPP lub większego cięcia. Zakres wpływu RPP na USD/PLN pozostanie najprawdopodobniej ograniczony, gdyż wycena tej pary związana jest głównie z sytuacją na rynku bazowym i trwając rajdzie USD.
Z rynkowego punktu widzenia zakres 3,35 PLN za USD stanowi obecnie opór przed dalszymi wzrostami na tej parze. W przypadku EUR/PLN oraz CHF/PLN obserwujemy kontynuację konsolidacji i to tutaj wpływ RPP może okazać się największy. GBP/PLN wykazuje pewne sygnały na umocnienie polskiej waluty, jednak skala ruchu jest jak dotąd nieznaczna.

Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
złotywalutyrynek walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)