Komentarz PLN: Spokojny początek tygodnia na rynku złotego

Początek nowego tygodnia przynosi stabilne otwarcie na rynku PLN generując szansę na kontynuację piątkowego odbicia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2187 PLN za euro, 3,3030 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4908 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,66% w przypadku obligacji 10-letnich.

Komentarz PLN: Spokojny początek tygodnia na rynku złotego
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Miniony tydzień na rynku PLN przyniósł lekkie osłabienie polskiej waluty w ślad za analogicznymi ruchami na większości walut EM. Powodem odwrotu od bardziej ryzykownych aktywów były obawy o globalny wzrost gospodarczy oraz zamieszanie na rynku długu m.in. Grecji czy Hiszpanii. W piątek obserwowaliśmy już jednak lokalne odreagowania w ślad za wzrostową sesją w USA, co pozwoliło również na lekkie umocnienie PLN i cofniecie się kwotowań EUR/PLN z okolic 7-miesięcznych szczytów. W szerszym ujęciu widoczny jest fakt, iż wycena PLN zależna jest przede wszystkim od nastrojów na szerokim rynku, a lokalne czynniki w postaci prawdopodobnego, dalszego cięcia stóp mają wpływ głownie na rynek długu.

W konsekwencji piątkowe, mocniejsze odreagowanie w USA stanowi pozytywną "bazę startową" dla PLN w rozpoczynającym się tygodniu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kolejny komentarz ze strony RPP, gdzie A. Rzońca, przestrzega, iż dalsze obniżki stóp grożą wepchnięciem Polski w stagnację. Z drugiej strony na rynku wyraźnie widoczna jest dalsza spekulacja pod obniżki stóp w kolejnych miesiącach.

W trakcie dzisiejszego handlu nie bardziej znaczących publikacji z rynku krajowego (GUS poda jedynie dane dot. produktów rolnych we wrześniu). Również na szerokim rynku najciekawszą publikacją wydają się poranne dane z Niemiec dot. inflacji PPI za wrzesień. W bieżącym tygodniu będziemy świadkami aukcji długu (2-6 mld PLN), publikacji zapisków RPP, wyników TFI oraz stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej za wrzesień.

Z rynkowego punktu widzenia poprzedni tydzień przyniósł test dość znaczących oporów na parach x-PLN. Widoczna była próba mocniejszego osłabienia polskiej waluty, jednak lokalne zakresy (4,2330 EUR/PLN oraz 3,5115 CHF/PLN) ograniczyły dynamikę wzrostów co w połączeniu z odbicie na światowych giełdach wywołało lokalną korektę. W konsekwencji w pierwszej części tygodnia zakładałbym potencjalną kontynuację tego ruchu, w zależności od zachowań indeksów. USD/PLN pozostaje stabilny oscylując blisko zakresu 3,30 PLN.

Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
złotywalutyrynek walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)