Komentarz po sesji
Dzisiejsza sesja na GPW przypomniała części inwestorów upojonej adrenaliną ostatnich sukcesów o istnieniu tej mniej sympatycznej strony rynku, a więc o spadkach.
17.04.2009 17:54
Niedźwiedzie zaryczały
Dzisiejsza sesja na GPW przypomniała części inwestorów upojonej adrenaliną ostatnich sukcesów o istnieniu tej mniej sympatycznej strony rynku, a więc o spadkach.
Wczorajsze, dosyć trudne do uzasadnienia, słabe zachowanie rynku nie okazało się przypadkiem i mimo sprzyjających warunków zewnętrznych od początku sesji WIG20 dosyć silnie zniżkował, a panowanie niedźwiedzi nie było ani przez chwilę zagrożone. Końcówka sesji przyniosła pogłębienie spadków i ostatecznie WIG20 spadł o 3.69%. Obroty były dosyć wysokie (1.5 mld zł) potwierdzając bardzo negatywną wymowę sesji. Szerokość rynku potwierdziła dominację sprzedających, ponieważ stosunek spółek rosnących do spadających wyniósł 111 do 220. Po niemal 100-punktowym spadku WIG-u 20 w dwa dni duża część uczestników rynku wydaje się być zdezorientowana, ale ruch korekcyjny chyba nie powinien być zaskoczeniem, zważywszy na eksplozję nieuzasadnionego optymizmu w ostatnich dniach. Niestety, mam wrażenie, że niedźwiedzie nie powiedziały dzisiaj ostatniego słowa i w najbliższym czasie doczekamy się jeszcze niższych cen.
Pomimo bardzo słabej sesji wśród blue chipów znalazło się kilka walorów, których kursy zwyżkowały, a największy wzrost zanotowały CEZ (+5.09%) i Agora (+3.44%). Spadkowiczów było wielu, ale uwagę przykuwają bardzo mocne deprecjacje kursów największych spółek WIG-u20 czyli Pekao S.A. (-7.82%), PKO BP (-6.00%) i PKN Orlen (-6.07%). Niechlubnym liderem spadków okazał się Polnord (-8.22%). Szeroki rynek zazwyczaj z pewnym opóźnieniem reaguje na tendencje, które rysują się na WIG-u 20, dlatego zanotowaliśmy w tym segmencie sporo wzrostów, a gwiazdami sesji były Reinhold (+27.27%), Asbis (+13.33%), Optimus (+12.00) i Immoeast (+10.97%). Bardzo dotkliwych spadków nie zanotowano, a tylko trzy spółki straciły więcej niż 10%. Do większego wychłodzenia nastrojów w segmencie „misi” potrzeba trochę dłuższego okresu słabego rynku na WIG20, ale jeżeli do tego dojdzie, skala korekt wielu mocno wyciągniętych w ostatnim czasie kursów spółek, może być bardzo bolesna.
Tydzień kończymy w kiepskim nastroju nie tylko z powodu fatalnej dzisiejszej sesji, ale także ze względu na bilans całego tygodnia, który jest negatywny. Patrząc na rynek przez pryzmat AT dzisiejsza świeczka na wykresie WIG20, a co gorsza, także tygodniowa świeca, muszą być interpretowane jednoznacznie negatywnie i stanowią zapowiedź dłuższej korekty technicznej, niż te, z którymi mieliśmy do czynienia od połowy lutego. Te negatywne sygnały wystąpiły w „środowisku” mocno wykupionych oscylatorów, potwierdzających spory, potencjalny zasięg korekty. Pierwsze silniejsze wsparcie zlokalizowałbym w strefie 1680-1690 pkt. i nie wykluczam, że z tego poziomu może dojść do całkiem energicznego odbicia, ponieważ w tej fazie korekty rynek powinien zachować jeszcze trochę siły. Osobiście uznaję za bardzo prawdopodobne skorygowanie WIG-u 20 o kolejne 100-150 pkt. Scenariusze mniej prawdopodobne to szybkie odbicie WIG20 z nowym szczytem w okolicach 1830 pkt. oraz spadek poniżej 1500 pkt., który będzie sugerował zakończenie
całego średnioterminowego odbicia i test dołków z lutego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zachowanie naszego rynku w ostatnich dwóch dniach było zdecydowanie gorsze od nastrojów globalnych, a w przeszłości tego typu utrata dodatniej korelacji z innymi parkietami globalnymi często zapowiadała zmianę tendencji na innych giełdach.
Sławomir Koźlarek
Makler
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |