Komentarz po sesji

Ostatnia sesja w tygodniu przyniosła wreszcie powiew optymizmu i to pomimo drugiej z rzędu katastofalnej sesji w USA. Ratunek przyszedł tym razem z Azji, gdzie tamtejsi inwestorzy zignorowali paniczną wyprzedaż na Wall Street i wyciągnęli indeksy w Tokio i Hong Kongu o prawie 3%.

Jesienna jaskółka

Ostatnia sesja w tygodniu przyniosła wreszcie powiew optymizmu i to pomimo drugiej z rzędu katastofalnej sesji w USA. Ratunek przyszedł tym razem z Azji, gdzie tamtejsi inwestorzy zignorowali paniczną wyprzedaż na Wall Street i wyciągnęli indeksy w Tokio i Hong Kongu o prawie 3%.

W efekcie w Warszawie rozpoczęliśmy notowania od 2% wzrostu i po południowej korekcie ostateczne zamknięcie WIG20 nastąpiło na poziomie 1586 pkt (tj. +2,5%). Co prawda jedna jaskółka jeszcze wiosny nie czyni, jednak po niemal 20% spadku w ciągu 2 tygodni rynek zasługuje na choćby minimalne odbicie, czego początkiem mieliśmy chyba do czynienia dzisiaj. Nie wyciągałbym jednak z dzisiejszej sesji tak od razu zbyt pochopnych wniosków co do możliwości trwalszego odwrócenia trwającej tendencji spadkowej.

Póki co to zakładałbym kilka sesji odreagowania, podobnie jak w USA, gdzie indeksy w dwa dni znalazły się błyskawicznie w rejonach dołków bessy „internetowej” i nie liczyłbym, że tak od razu z marszu zdołają je znacząco pogłębić. Szersza perspektywa nie jawi się jednak w zbyt różowych (na giełdzie: w zielonych) barwach. Pogarszające się perspektywy gospodarki we wszystkich krajach, pierwsze znaczące obniżki prognoz przez spółki, problemy z pozyskiwaniem pieniądza na rynku bankowym z pewnością przyczynią się jeszcze do dalszych przecen w kolejnych miesiącach, choć najgorsze, uważam, jest już za nami. Rzecz jasna na giełdzie, a nie w gospodarce.

Spośród spółek z WIG20 największy procentowy wzrost (+9,09%) zanotował dziś Bioton, choć w gruncie rzeczy jest to pochodna jego groszowej już wyceny, gdzie aktualnie każdy grosz to ponad 4% zmiany kursowej. Silnie bo o 7,07% zwyżkował mocno przeceniony na trwającej bessie Polnord. Niezłe kilkuprocentowe zwyżki zanotowały w gruncie rzeczy wszystkie najważniejsze blue chipy: Pekao +4,5%, PKN +3,6% czy TPSA +2,7%. Najsłabiej, bo bez wzrostu wyceny wypadły Agora, Getin czy nawet symbolicznie taniejący Asseco Poland (-0,02%). Spośród innych spólek zwraca uwagę kolejna, choć już nie tak znacząca jak na poprzednich sesjach zwyżka akcji Sygnity (+1,66%), które w niespełna miesiąc zyskały już ponad 70%. Widać, że inwestorzy pozytywnie zaczęli wreszcie odbierać prowadzoną w firmie restrukturyzację.

Dość niespodziewanie o ponad 1/3 na zamknięciu straciły na wartości akcje Erbudu. Być może przyczyną są tu jakieś ogromne opóźnienia w realizacji kolejnych projektów deweloperskich, które na zlecenie realizuje warszawska spółka. Istotnym wydarzeniem było zawieszenie na niemal całą sesję notowań akcji Kopexu z powodu śmierci jej głównego akcjonariusza, przewodniczącego rady nadzorczej, właściciela ponad 58% kapitału akcyjnego.

Tomasz Leśniewski
makler, kierownik Zespołu Maklerów Transakcyjnych
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)