Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem głównych indeksów, w dalszym ciągu relatywnie lepiej wiodło się akcjom małych i średnich spółek, gdzie w przypadku mWIG40 skala spadku była znacznie mniejsza, a sWIG80 odnotował kosmetyczny wzrost.
19.03.2009 09:51
Znowu skala spadku głównych indeksów nie odzwierciedla zachowania całego rynku, tak źle nie było, bo liczba spółek zniżkujących była jedynie nieznacznie wyższa od liczby walorów rosnących, a jak się spojrzymy na dzienny wykres WIG-20 to widzimy supremację strony podażowej.
Po wyższym otwarciu inicjatywa przeszła w ręce sprzedających, a pytaniem pozostaje na ile do tego przyczynia się zbliżający się termin wygaśnięcia marcowych serii instrumentów pochodnych, a na ile jest to wpływ naturalnej aktywności sprzedających.
Nie wydaje mi się realne by na tak postawione pytanie była prosta i jasna odpowiedź, bo różne transakcje arbitrażowe były zawierane w różnych okolicznościach rynkowych. Jeśli spojrzymy na aspekt techniczny, to bez wątpienia negatywnie należy odczytać fakt, iż przebita została kolejna linia przyspieszonego trendu wzrostowego jak również przełamane zostało wsparcie na 1464 pkt. na WIG-20 wynikające z ostatniego lokalnego minimum. Są to niekorzystne wskazania, ale one nie „gwarantują” zmiany trendu.
W dalszym ciągu ruch można traktować jako naturalną korektę po ostatnim wzroście. Z drugiej jednak strony trzeba powiedzieć, iż indeks dotarł do poziomów, które są ważne w nieco dłuższej perspektywie czasowej i jeśli ruch w górę ma być dalej kontynuowany wsparcia winny zostać utrzymane, przynajmniej by nie uciekać się do jakiś bardzo mocno egzotycznych interpretacji.
Myślę w tym miejscu przede wszystkim o poziomie 1437 pkt., który był szczytem fali a czy też 1, w zależności od preferowanych oznaczeń. Jak wiemy, jedną ze wskazówek wynikającą z zasady fal Elliotta jest to, iż czwarta fala nie nachodzi na pierwszą i właśnie w tym kontekście jest to ważne. Przebicie tego poziomu będzie oznaczało, iż ruch spadkowy nie jest fala czwartą, zatem narodzi się pytanie to czym jest.
W tym miejscu można wymienić szereg możliwości, zarówno pozytywnych i jak i nieco mniej optymistycznych, ale część inwestorów, z racji na dominujący trend średnioterminowy będzie wolała nie narażać na szwank swojego kapitału i zdecyduje się na wycofanie z rynku (co zupełnie im nie będzie przeszkadzało w powrocie na rynek, jeśli okaże się, że ruch w górę będzie kontynuowany).
Najbliższy opór to 1458 pkt., a w razie jego przebicia będę zwracał uwagę na 1480 pkt.. W razie jego przebicia kolejne bariery to 1488 i 1523 pkt., a ten ostatni pułap ma kluczowe znaczenie w krótkim terminie jego przebicie będzie sugerowało realizację optymistycznych scenariuszy. Jeśli chodzi o wsparcia najbliższe to wspomniany powyżej poziom 1437 pkt., a w razie jego przebicia następne znajdują się na 1417 oraz 1397 pkt.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21915/190309_biuletyn.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |