Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a szczególnie mocno odczuły to akcje o średniej i małej kapitalizacji. W zasadzie przez cały poprzedni tydzień mWIG40 oscylował wokół oporu na 2326 pkt. (nie znacznie go nawet nadbijając), który wynika z równości fal wzrostowych.
02.09.2009 09:06
Pod presją sprzedających
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a szczególnie mocno odczuły to akcje o średniej i małej kapitalizacji. W zasadzie przez cały poprzedni tydzień mWIG40 oscylował wokół oporu na 2326 pkt. (nie znacznie go nawet nadbijając), który wynika z równości fal wzrostowych.
Wczorajszy spadek oznacza, iż prawdopodobnie została zainicjowana korekta wzrostu z 1709 do 2356 pkt. Jest to ważna faza dla tego indeksu, gdyż właśnie tu winny zapaść kluczowe w średnim terminie rozstrzygnięcia. Na razie można powiedzieć, iż wzrost jest korekcyjną „trójką”, choć taką która da się zobaczyć na wykresach miesięcznych, gdzie fale wzrostowe są mniej więcej równe.
Jeśli korekta zostanie powstrzymana 2112 bądź też na 2036 pkt., po czym nastąpi wzrost powyżej ostatniego wierzchołka to na wykresie uformuje się impuls wzrostowy, który będzie zapowiadał dalsze wzrosty, jeśli jednak spadek będzie głębszy niż 2036 pkt. wzrośnie prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza, gdzie wzrost był tylko korektą, a kolejne miesiące przyniosą spadek poniżej 1221 pkt.
Oczywiście możliwe są warianty bardziej złożonej korekty, ale na poziomie obecnej wiedzy nie chcę zbytnio komplikować wywodu. Kluczowe wsparcia dla negatywnej prognozy znajdują się na 1838 pkt. oraz na 1709 pkt. Spadek poniżej tego ostatniego pułapu będzie wskazywał na korekcyjny charakter wzrostu, a jego przebicie będzie sugerowało spadek poniżej lutowego minimum.
Jeśli chodzi o WIG-20 to wczorajszy spadek był bardzo stonowany, ale dość optymistyczny wariant wynikający z fali płaskiej został unieważniony, lub też w najlepszym wypadku przesunięty na dalszą przyszłość. W tym drugim przypadku obecnie należałoby oczekiwać na bardziej rozbudowaną falę c, nie są to może podręcznikowe struktury, choć muszę przyznać, iż w praktyce spotkałem z nimi kilkakrotnie.
W takich przypadkach fala c jest znacząco dłuższa od fali a, w przypadku WIG-20 minimum winno zostać wytyczone na 2037 lub też nawet na 1872 pkt. Wczoraj indeks pogłębił spadek do 2161 pkt., a w drugiej części sesji spadek został skorygowany, a indeks dotarł do oporu wynikającego z linii przyspieszonego trendu spadkowego.
Struktura wzrostu od wczorajszego minimum jest korekcyjna, a nastroje sytuacja na światowych parkietach sugeruje dziś test wsparć 2183 lub też na 2169 pkt. Spadek poniżej tego ostatniego pułapu będzie miał negatywny wydźwięk i będzie sugerował test 2138 lub też 2126 pkt., gdzie teraz znajduje się linia przyspieszonego trendu wzrostowego. W przypadku mocniejszego spadku istotne znaczenie winna mieć luka hossy na 2089 pkt.
Najbliższy opór wytycza wspomniana wcześniej linia trendu spadkowego, która teraz przebywa 2206 pkt. Kolejne opory to 2229 lub też wczorajsze maksimum na 2245 pkt. W przypadku silniejszej zwyżki celem winien być poziom 2280 pkt.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/22902/030909_biuletyn.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |