Komentarz tygodniowy
Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, a uwaga inwestorów skierowana była w głównej mierze na akcje spółek małej i średniej kapitalizacji.
13.03.2010 10:38
Miniony tydzień zakończył się wzrostem indeksów, a uwaga inwestorów skierowana była w głównej mierze na akcje spółek małej i średniej kapitalizacji.
Pozytywną aurę zapewniał utrzymujący się pozytywny klimat na globalnych rynkach finansowych, gdzie zwyżkowały akcje na głównych parkietach, a złoty umacniał się względem głównych walut. Zazwyczaj taka sytuacja sprzyja zakupom przez inwestorów zagranicznych, ale mam wrażenie, iż głównej mierze kupującymi na rynku byli krajowi inwestorzy instytucjonalni, którzy odczuwają większy napływ kapitału do funduszy inwestycyjnych, jak również inwestorzy indywidualni. Takie wnioski wyciągam z faktu, iż najsilniej zwyżkowały akcje spółek o mniejszej kapitalizacji, a to zazwyczaj jest domena krajowych inwestorów. Zarówno mWIG40, jak również sWIG80 osiągnęły swoje nowe średnioterminowe maksima. Najsłabiej wiodło się walorom o dużej kapitalizacji, które pozostawały w cieniu. W ujęciu sektorowym najwięcej zyskały akcje spółek spożywczych, energetycznych oraz paliwowych.
Największym hitem okazały się walory Petrolinvestu, które zyskały prawie 75% w skali tygodnia. Wcześniej walory te należały do grona wyjątkowych outsiderów, ale w ostatnim tygodniu silnie wzrosły po tym jak spółka poinformowała o przyznaniu jej pożyczki przez EBOiR w wysokości 50 mln dolarów. Informacja ta została pozytywnie odczytana przez uczestników rynku i stąd olbrzymie zainteresowanie zakupem akcji spółki.
W gronie spółek z WIG-20 najwięcej zyskały akcje Biotonu, również spółki związanej z p. Ryszardem Krauze. W przypadku Biotonu trzeba pamiętać, o tym, iż do sporego wzrostu przyczynił się niski nominał, ale widać, iż wyraźnie poprawił się klimat wokół spółki. Ma to zapewne związek z perspektywą rozmów z Polpharmą na temat połączenia, ale chyba zapowiedź wejścia na nowe rynki również odgrywa pewną rolę.
Wydarzeniem była również sprzedaż przez Skarb Państwa sporego pakietu akcji LW Bogdanka funduszom emerytalnym. Operacja została przeprowadzona po cichu, ale co istotne, akcje spółki zyskały po ujawnieniu tej informacji i w przekroju tygodnia zyskały ponad 7,5%. Generalnie tydzień należy ocenić pozytywnie, bowiem zdecydowana większość spółek zwyżkowała, choć trudno wskazać przesłanki czy też konkretne motywy.
Nadchodzący tydzień winien być interesujący z racji faktu, iż liczne grono spółek opublikuje swoje raporty roczne (te które nie publikowały raportów za 4kw 09). Bez wątpienia inwestorzy będą czekać na wyniki PKO BP, ale też i innych dużych spółek. Ponadto w następnym tygodniu będą wygasały marcowe serie instrumentów pochodnych, co zazwyczaj dodaje notowaniom kolorytu, a myślę, że w nadchodzącym tygodniu proces ten przybierze bardziej dynamiczny charakter z tego względu, iż były większe odchylenia od wartości teoretycznej, co zazwyczaj sprzyja zawieraniu transakcji arbitrażowych.
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/24143/20100313_biuletyn_tygodniowy.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |