Trwa ładowanie...
d3p7cea

Komisja Europejska krytykuje opieszałość Polski

Komisja Europejska skierowała listy do dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, dając im dwa miesiące na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej warunków informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami.

d3p7cea
d3p7cea

Chodzi o dyrektywę, która zapewnia pracownikom prawo do bycia informowanym, a także konsultowanym przez pracodawców na temat rozwoju pracy, działalności oraz sytuacji ekonomicznej firmy, a także planach związanych z zatrudnieniem.

Kraje członkowskie były zobowiązane do wdrożenia unijnej dyrektywy w maju 2005 roku. Tymczasem Polska, a także Belgia, Malta, Estonia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Włochy i Luksemburg, wciąż nie poinformowały Komisji Europejskiej na jakim etapie jest wdrażanie dyrektywy unijnej.

_ To jest sytuacja godna pożałowania _ - powiedział komisarz UE ds. zatrudnianie i polityki socjalnej Vladimir Szpidla.

Dyrektywa ustanawia ogólne ramy w dziedzinie informowania i konsultowania pracowników w firmach zatrudniających przynajmniej 50 lub 20 osób, w zależności od decyzji kraju członkowskiego.

Wysłanie we wtorek przez KE listów, tzw. umotywowanych opinii, do dziewięciu krajów unijnych jest pierwszym etapem formalnego dochodzenia. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy kraje te nie wdrożą dyrektywy, wówczas KE może wszcząć przeciwko nim postępowanie przed unijnym Trybunałem w Luksemburgu.

Inga Czerny

d3p7cea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p7cea