Trwa ładowanie...

Komisja Europejska: Polska ignoruje unijne prawo. Będą pozwy

Polska znowu na celowniku Komisji Europejskiej w związku z ignorowaniem unijnego prawa. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że Bruksela zdecyduje dziś o wysłaniu dwóch pozwów przeciwko Warszawie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Znajdą się one w pakiecie o postępowaniach przeciwko krajom członkowskim, który opublikuje Komisja Europejska.

Share
Komisja Europejska: Polska ignoruje unijne prawo. Będą pozwyŹródło: wikipedia-cc, fot: Xavier Häpe
d4iungm

Jeden pozew dotyczy niewdrożonych przepisów o ochronie wód. Pierwsza dyrektywa zobowiązuje państwa do monitorowania stanu wód, ich składu chemicznego. I choć Polska zmieniła prawo wodne, to Komisja Europejska wytknęła uchybienia, a ponieważ bezskutecznie domagała się od Warszawy nadrobienia zaległości, zdecydowała się skierować pozew do Trybunału.

Drugi pozew dotyczy czasu pracy kierowców. W tym przypadku Bruksela domaga się od Polski, by stosowała przepisy także w odniesieniu do kierowców pracujących na własny rachunek. Chodzi o zapewnienie jednakowych standardów ochrony socjalnej i uczciwej konkurencji.

Kolejne dwa pozwy wydłużają listę niezałatwionych spraw i uchybień, co stawia Polskę w niechlubnej czołówce krajów z zaległościami. A za niedbałość i niedopilnowanie spraw Warszawa może zapłacić, bo w przeszłości Komisja Europejska żądała kar finansowych by zmusić ją do przyjęcia unijnych przepisów.

d4iungm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iungm
d4iungm