Trwa ładowanie...

Komisja Europejska skarży Rosję za embargo na polskie mięso

Komisja Europejska złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu na Rosję. Powód: bezpodstawne embargo na import wieprzowiny z Polski i Litwy. Rzecznik Komisji Frederic Vincent powiedział Polskiemu Radiu, że Bruksela poinformowała już Genewę o przygotowywanej dokumentacji. Kolejne decyzje Moskwy dostarczyły tylko Komisji argumentów.

Komisja Europejska skarży Rosję za embargo na polskie mięsoŹródło: Thinkstockphotos
d23abh0
d23abh0

Rosja poinformowała dziś, że wprowadziła embargo na import wszystkich produktów przetworzonych zawierających wieprzowinę, ale tylko z dwóch krajów Unii - Polski i Litwy. Argumentowała, że powodem są stwierdzone przypadki afrykańskiego pomoru świń.

- Zakaz jest nieproporcjonalny do zagrożenia. Mamy umowę z Rosją, która zezwala na przykład na import włoskiej kiełbasy, zatem nowa decyzja nie jest dobrą wiadomością. Podkreślaliśmy, że sprawa znajdzie finał w WTO i podnieśliśmy już tę kwestię podczas spotkania w Genewie. Teraz Komisja pracuje nad udokumentowaniem skargi - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej.

- Za Polską w tym sporze stoi murem Komisja Europejska. Wiemy, że w ubiegłym tygodniu władze UE odpowiedzialne za politykę handlową podniosły sprawę zakazu eksportu polskiej wieprzowiny na forum Światowej Organizacji Handlu. KE uważa, iż restrykcje stosowane wobec Polski i polskiej wieprzowiny są nieuzasadnione. Sądzimy, że ta dzisiejsza reakcja, która miała miejsce w Moskwie, to może być również wynik interwencji podjętej na forum Światowej Organizacji Handlu - oświadczył dzisiaj minister ds. europejskich Piotr Serafin.

- KE będzie w najbliższej przyszłości rozważała podjęcie dalszych kroków w tej sprawie - dodał.

d23abh0

W sprawie embarga na produkty przetworzone, Komisja Europejska zamierza powoływać się na dane naukowe, które potwierdzają, że wirus ginie podczas obróbki termicznej. Zatem wprowadzony przez Rosję zakaz jest nieuzasadniony.

Dzisiejsze sankcje to tak naprawdę rozszerzenie obowiązującego od 30 stycznia zakazu importowania do Rosji mięsa wieprzowego. Wejdą one w życie od 7 kwietnia i od tego dnia polscy producenci nie będą mogli sprzedawać do Federacji żadnych produktów zwierających wieprzowinę z Polski i Litwy.

Zdaniem Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, nasz kraj na embargu traci kilkanaście milionów złotych dziennie.

Moskwa wprowadziła embargo w związku z wykryciem w Polsce i na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. W przypadku naszego kraju chodzi o dwa martwe dziki, znalezione w pobliżu białoruskiej granicy.

d23abh0

Rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko poinformował, że zakaz zostanie rozszerzony na wszystkie produkty zwierające wieprzowinę. - Rossielhoznadzor podjął decyzję o wprowadzeniu od 7 kwietnia, tymczasowego ograniczenia na dostawy gotowych produktów zawierających wieprzowinę z dwóch krajów: Litwy i Polski - stwierdził Aleksiejenko.

Urzędnik dodał, że zakaz będzie obowiązywał bezterminowo. Jego zniesienie uzależnione jest od decyzji Komisji Europejskiej dotyczących regionalizacji i zasad wydawania nowych certyfikatów.

d23abh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23abh0