Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Grupy Azoty i ZA Puławy

...

18.01.2013 | aktual.: 18.01.2013 12:23

18.01. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska zgodziła się na połączenie Grupy Azoty i Zakładów Azotowych Puławy - poinformowały Azoty Tarnów w komunikacie.

"(...) w dniu dzisiejszym Komisja Europejska wydała decyzję o niezgłoszeniu sprzeciwu wobec zgłoszonej koncentracji w postaci przejęcia przez spółkę (Azoty Tarnów - PAP) kontroli nad spółką Zakłady Azotowe Puławy SA i stwierdzeniu jej zgodności ze wspólnym rynkiem, co oznacza bezwarunkową zgodę na dokonanie koncentracji" - poinformowano w raporcie.

Tym samym Tarnów uzyskał uprawnienie do wykonywania prawa głosu z 14.032.026 akcji ZA Puławy, co stanowi 73,4 proc. kapitału zakładowego Puław. Aktualnie łączny udział spółki w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Puław wynosi 83,7 proc.

Azoty Tarnów informowały wcześniej, że spodziewają się do 18 stycznia 2013 roku zgody Komisji Europejskiej na koncentrację.

Spółka w związku z rozliczeniem oferty publicznej akcji serii D nabyła 14.032.026 akcji Puław stanowiących 73,4 proc. kapitału spółki i uprawniających do takiego samego udziału w głosach. Celem emisji akcji s. D było sfinansowanie drugiego etapu przejęcia Zakładów Azotowych Puławy. Parytet wymiany wynosił 2,5 akcji Tarnowa za jedną akcję Puław.

Wśród podmiotów, które zbyły akcje na rzecz Azotów Tarnów są: Skarb Państwa, ING OFE, Aviva OFE i PZU OFE Złota Jesień. Po wymianie każdy z nich ma akcje Tarnowa reprezentujące co najmniej 5 proc. łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Swoje akcje sprzedały też fundusze emerytalne grupy PKO BP.

Tarnów w połowie lipca wezwał do sprzedaży 6.116.800 akcji Puław, stanowiących 32 proc. walorów, po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. akcji. Ok. 10 proc. akcji sprzedała w wezwaniu Kompania Węglowa, natomiast zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji Puław miało nastąpić w drodze wymiany akcji.

Pod koniec września ZA Puławy i Grupa Azoty podpisały porozumienie określające zasady konsolidacji obu spółek w ramach wspólnej grupy kapitałowej. W listopadzie firmy zawarły umowę określającą zasady współpracy w ramach konsolidacji.

Podstawowymi celami strategicznymi grupy mają być: notowanie akcji Grupy Azoty w WIG 20, dążenie do zapewnienia akcjonariuszom spółek z grupy jednego z najwyższych w branży zwrotu z powierzonego kapitału oraz utrzymanie trwałej pozycji jednego z liderów w zakresie produkcji nawozów w Europie i liczącego się gracza na świecie. (PAP)

morb/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)