Trwa ładowanie...
d4j4v9x
d4j4v9x

Komisja Krajowa "S" pozytywnie o nowych zasadach dialogu społecznego

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - poinformowała "S". W czwartek w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji w tej sprawie.
Share
d4j4v9x

"Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, będący przedmiotem porozumienia liderów organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej" - wskazali związkowcy z NSZZ "Solidarność" w komunikacie.

Rada ma zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której związkowcy zawiesili swój udział w czerwcu 2013 r., gdy rząd z pominięciem Komisji wprowadził zmiany w Kodeksie pracy umożliwiające wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.

W sobotę szefowie związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz parafowali tekst projektu. Dali sobie jednak dwa tygodnie na uzyskanie opinii ciał statutowych, a minister pracy - na przedstawienie go rządowi.

d4j4v9x

Nad parafowanym dokumentem pracowali wspólnie eksperci NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców i resortu pracy z udziałem wiceministra Jacka Męciny.

W czwartek Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało, że Rada OPZZ, która jest najwyższym organem Porozumienia między kongresami, obradowała w środę w Warszawie i zaakceptowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W poniedziałek zrobił to Zarząd Główny Forum Związków Zawodowych.

Projektowana w ustawie nowa Rada Dialogu Społecznego ma być niezależna od rządu. Jej członków - w równej liczbie z każdej ze stron - wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawców oraz premier. Nominować członków RDS ma prezydent. Udział w radzie będzie osobisty - nie będzie można delegować zastępcy.

Przewodnictwo w Radzie ma być rotacyjne - na przemian z każdej ze stron - związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego. Rada miałaby dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi jej prac ma powstać biuro. Uzgodniony jest też projekt regulaminu prac Rady, zasady funkcjonowania i finansowania biura.

d4j4v9x

Podziel się opinią

Share
d4j4v9x
d4j4v9x