Komisja nadzwyczajna za poprawkami Senatu do noweli "węglowej" (aktl.)
#
dodzi więcej szczegółów z posiedzenia komisji
#
22.01.2015 14:50
22.01. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw energetyki i surowców energetycznych poparła w czwartek wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa.
Nowela zawiera zapisy konieczne do realizacji planu naprawy Kompanii Węglowej z uwzględnieniem sobotniego porozumienia między rządem i górniczymi związkami zawodowymi. Senat swoje poprawki zaproponował w środę.
Najważniejsza z senackich poprawek wprowadza do noweli dotyczącej pakietu socjalnego dla górników zapisy sobotniego porozumienia, które różnią się od przyjętego przez Sejm w piątek tekstu.
W stosunku do uchwalonej dzień przed porozumieniem rządu ze związkowcami wersji sejmowej, zniknęły 24-miesięczne odprawy dla górników dołowych, pojawiły się 3-letnie urlopy górnicze dla pracowników przeróbki węgla oraz wyższe - 12-miesięczne odprawy dla pracowników przeróbki, administracji i powierzchni.
Konsekwencją innej poprawki Senatu jest konieczność uzyskania zgody UOKiK na nabycie kopalni, albo jej części. Pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny bądź doprecyzowujący.
Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej komisji, że zdaniem rządu, parlamentarzystów i senatorów, ustawa jest "dość jasna i czytelna".
"Ustawa nie rozstrzyga o poszczególnych zakładach górniczych, ani spółkach górniczych. Jak wszystkim wiadomo, oprócz porozumienia ogólnego, które dotyczyło w jakiejś części zapisów ustawowych, jest szereg porozumień między podmiotami gospodarczymi, a związkami zawodowymi, które szczegółowo opisują co się będzie działo w poszczególnych zakładach górniczych" - powiedział Tomczykiewicz.
Wiceminister pytany był także o rozmowy z Komisją Europejską w sprawie notyfikacji nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Ustawę trzeba notyfikować, bo przewiduje udzielenie pomocy publicznej. Zgodnie z unijnym prawem, kopalnie w procesie wygaszenia, którym udzielono pomocy, będą mogły wydobywać węgiel do 2018 r., a procesy wygaszające mogą trwać do 2027 r.
"Komisja Europejska nie ma jeszcze treści ustawy. W związku z tym nie może się jeszcze wypowiedzieć na temat tej ustawy. Jestem przekonany, że ciężka praca urzędników, przy wsparciu związków zawodowych, Komisji Europejskiej, spowoduje, że ta notyfikacja będzie uzyskana" - powiedział wiceminister.
Przewodniczący komisji Andrzej Czerwiński (PO) ocenił, że przygotowywana ustawa nie jest prostą. "Wprowadzamy narzędzia, które mogą być zastosowane do rozwiązania problemów bardzo trudnych. Ale nie ma gwarancji, że ta ustawa to załatwi. Ona będzie bazą do tego, co będzie w przyszłości" - powiedział.
Poseł SLD Zbyszek Zaborowski wyraził zadowolenie, że udało się uzyskać porozumienie w tej sprawie. "Lepiej późno, niż wcale" - podkreślił.
Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 pozwala na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przed końcem 2015 r.
Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana np. chętnemu inwestorowi.
Rządowy plan zmodyfikowany przez porozumienie ze związkami zawodowymi zakłada, że do SRK mają trafić kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po wcześniejszym podziale zakładów - Makoszowy i Centrum. Perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części tych zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie dla nich inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.
Osobny załącznik do porozumienia przewiduje, że jeśli kopalnia Brzeszcze nie zostanie do września br. sprzedana inwestorowi (wstępne zainteresowanie nią wyraził Tauron), zostanie przeniesiona do Nowej Kompanii Węglowej. Do Nowej Kompanii Węglowej ma trafić też cała reszta kopalń KW.
Węglokoks-Kraj kupi bezpośrednio od KW wydzieloną z obecnego zakładu Bobrek-Centrum kopalnię Bobrek (według wcześniejszych zapowiedzi Kompanii środki zaliczki na poczet tej bezpośredniej transakcji pozwolą zagrożonej upadłością KW przetrwać w najbliższych miesiącach).