Komisja: pojazdy specjalne trafią z załącznika do ustawy o VAT
Lista pojazdów specjalnych, których zakup będzie uprawniał do pełnego odliczenia VAT, znajdzie się w ustawie, a nie załączniku. Resort finansów będzie mógł rozszerzyć katalog dokumentów identyfikujących takie auta - wynika z czwartkowej opinii sejmowej komisji finansów.
16.12.2010 | aktual.: 16.12.2010 17:36
Komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wszystkie zgłoszone przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym.
Zgodnie z nią pełne odliczenie VAT będzie możliwe tylko w przypadku zakupu samochodu o ładowności ponad pół tony. Ze świadectwa producenta lub importera takiego auta musi wynikać, że nie jest to samochód osobowy. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. do 1 stycznia 2013 r.
Ograniczenia w odliczaniu VAT nie będą dotyczyć niektórych kategorii pojazdów przeznaczonych do działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o auta dostawcze odpowiadające definicji określonej w ustawie, samochody typu van, minibusy czy tzw. pojazdy specjalne. W przypadku ich zakupu oraz zakupu paliwa do nich będzie można odliczyć cały VAT.
Senat wprowadził siedem poprawek do nowelizacji. Jedna z nich przenosi z załącznika do ustawy katalog pojazdów specjalnych objętych ustawą. Są w nim m.in. bankowozy, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, ładowarki, samochody do oczyszczania dróg i ich zimowego utrzymania, podnośniki, samochody pomocy drogowej czy pojazdy pogrzebowe.
Inna poprawka pozwala ministrowi finansów rozszerzyć w rozporządzeniu katalog dokumentów stwierdzających, że pojazd jest pojazdem specjalnym oraz wskazać dokumenty, na podstawie których można będzie określić dopuszczalną ładowność pojazdu oraz liczbę miejsc. Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że w obiegu mogą się pojawić inne dokumenty niż wymienione obecnie.
- Trwają prace, również na szczeblu unijnym, które dopuszczałyby inne dokumenty (...); nie wiemy jeszcze, jak będą się nazywać i jak będą wyglądać. Taka delegacja dla ministra finansów jest potrzebna, żeby przewidzieć te sytuacje w przyszłości - powiedział. Dodał, że intencją nie jest mnożenie potrzebnych dokumentów, ale uzupełnienie ich katalogu.
Pozostałe poprawki Senatu - to zmiany redakcyjne i doprecyzowujące przepisy, które nie wprowadzają zmian merytorycznych.
Zgodnie z nowelizowanymi przepisami nabywcy samochodów osobowych "z kratką", w przypadku których przysługuje obecnie pełne odliczenie VAT, będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Oznacza to, że sytuacja podatników, którzy kupują samochody z kratką, będzie taka sama, jak podatników, którzy kupują samochody osobowe.
Ustawa zawiesza też na okres dwóch lat możliwość odliczenia VAT od paliwa kupowanego do napędu samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Zdaniem rządu, nowelizacja jest niezbędna ze względu na konieczność wdrożenia regulacji unijnych i wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zmiana ma przynieść budżetowi ok. 1,8 mld zł.
Zgodnie ze nowelizowaną ustawą o transporcie, właściciele samochodów ciężarowych mają być zwolnieni z obowiązku dostarczania urzędowi skarbowemu kopii zaświadczeń potwierdzających homologację, wydawanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów. Nie będą też musieli informować urzędów skarbowych o dokonanych w pojeździe zmianach, które mają wpływ na homologację. Zdaniem rządu rozwiązanie to odciąży podatników i administrację podatkową od gromadzenia kopii zaświadczeń.
Nowe prawo reguluje też sposób rozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw. okazjonalne przewozy osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą (np. autobusami). Usługi te nie będą objęte szczególnymi regułami opodatkowania. Podmiot wykonujący je w Polsce będzie musiał mieć przy sobie potwierdzenie zarejestrowania się, jako podatnik VAT, w naszym kraju. Będzie musiał także rozliczać podatek VAT w polskim urzędzie skarbowym.
Większość nowych przepisów ma obowiązywać od 2011 r. Głosowanie senackich poprawek zaplanowano na czwartek wieczorem.