Trwa ładowanie...
d11a6k1
28-01-2016 14:19

Komitet Stały RM przyjął Program 500+, wypłaty mają ruszyć od 1 kwietnia

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Projekt 500+ został przyjęty na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów i na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów może zostać zaakceptowany, a następnie przesłany do prac w parlamencie, poinformował szef KSRM Henryk Kowalczyk.

d11a6k1
d11a6k1

"Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Projekt zostanie skierowany do Rady Ministrów i mam nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu zostanie przyjęty i skierowany do prac parlamentarnych" - powiedział Kowalczyk podczas konferencji prasowej.

Dodał, że wszystkie uwagi do projektu zostały rozstrzygnięte, również te dotyczące brakujących środków na sfinansowanie ustawy zapisane w opinii ministerstwa finansów. Według Kowalczyka, był to drobny błąd nie mający wpływu na całokształt całego projektu.

Minister finansów Paweł Szałamacha również poinformował podczas konferencji, że wszystkie kwestie zapisane w opinii resortu do Projektu 500+ zostały wyjaśnione w trakcie prac Komitetu.

"Z długiej listy uwag na komitecie część została przyjęta część odrzucona. W poniedziałek lub we wtorek rząd zajmie się zapewne projektem i potem Sejm i Senat. [?] Nie zabraknie pieniędzy i nie będzie opóźnienia w wypłacie. Różnica w kwocie została wyjaśniona" - powiedział Szałamacha.

d11a6k1

Resort finansów podał dziś rano, że Projekt 500+ po konsultacjach społecznych nie może zostać pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Finansów m.in. ze względu na rozbieżności w planowanych wydatkach na jego sfinalizowanie.

Kowalczyk podkreślił, że wolą rządu jest, aby Program 500+ mógł zacząć działać od 1 kwietnia 2016 r.

"Nasza rola się wypełniła i przekazujemy ten projekt do prac parlamentarnych. Jest mnóstwo uwag i oczekiwań samorządów, żeby termin wejścia był późniejszy. Jednak kiedy będzie ostatecznie przyjęty i podpisany przez prezydenta to się okaże. My stawiamy, że program ruszy 1 kwietnia" - dodał szef KSRM.

"Samorządy mają miesiąc na przygotowanie wypłat. Jeśli ustawa zostanie przyjęta w lutym, marzec jest więc tym miesięcznym vacatio legis, czyli wypłaty nastąpią od kwietnia" - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

d11a6k1

Minister podkreśliła również, że wszystkie kluczowe elementy najistotniejsze dla rodzin nie zostały w żadne sposób zmienione podczas pracy komitetu.

Według projektu ustawy, w przypadku tylko jednego dziecka zachowany został próg dochodowy w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym 1 200 zł. Od drugiego i trzeciego dziecka nie ma dodatkowych kryteriów, nie będzie też obowiązku składania dodatkowych dokumentów o przychodach.

Według Rafalskiej, do wypłat w wysokości 500 zł na dziecko uprawnionych do świadczenia jest około 2,7 mln rodzin w Polsce.

(ISBnews)

d11a6k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11a6k1