Trwa ładowanie...
d49derz
rosja

"Kommiersant": w EuRoPol Gazie wprowadzą jednomyślność

W EuRoPol Gazie, kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz rosyjski Gazprom spółce, będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, wprowadzona zostanie zasada jednomyślności w podejmowaniu decyzji.
Share
"Kommiersant": w EuRoPol Gazie wprowadzą jednomyślność
Źródło: AFP
d49derz

Poinformował o tym w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na dwa źródła w Radzie Nadzorczej EuRoPol Gazu. Według rosyjskiej gazety Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki, na którym mają zostać rozpatrzone zmiany w jej statucie, zwołano na 6 grudnia.

EuRoPol Gaz to właściciel i dotychczasowy operator polskiego odcinka gazociągu Jamalskiego, którym rosyjski surowiec płynie do Polski i Niemiec. Udziałowcami spółki są: PGNiG (48 proc.), Gazprom (48 proc.) oraz Gas-Trading (4 proc.). W tej ostatniej spółce 36,17 proc. akcji należy do Bartimpeksu Aleksandra Gudzowatego.

Oprócz spółki Gudzowatego udziałowcami Gas-Tradingu są także: PGNiG (43,41 proc.), Gazprom Eksport (15,88 proc.) oraz Węglokoks i Wintershall Erdgas Handelshaus (po 2,27 proc.). Rosyjscy eksperci wyliczyli, że efektywne udziały PGNiG i Gazpromu w EuRoPol Gazie wynoszą obecnie - odpowiednio - 49,7 proc. i 48,6.

d49derz

Źródła "Kommiersanta" utrzymują, że do statutu wpisana zostanie zasada jednomyślności w podejmowaniu decyzji we wszystkich sprawach. W wypadku różnicy zdań wśród członków zarządu decyzje podejmować będzie rada nadzorcza, a jeśli ta nie zdoła osiągnąć jednomyślności spory rozstrzygać będzie WZA.

Zmiany w statucie EuRoPol Gazu przewidują również, że ani przewodniczący zarządu, ani przewodniczący rady nadzorczej nie będzie mieć rozstrzygającego głosu. Prezesem spółki jest aktualnie Mirosław Dobrut, b. wiceprezes PGNiG, a przewodniczącym rady nadzorczej - Aleksandr Miedwiediew, wiceprezes Gazpromu i dyrektor generalny Gazprom Eksportu.

Zmiany w statucie EuRoPol Gazu, to efekt polsko-rosyjskich ustaleń poczynionych w trakcie negocjowania międzyrządowej umowy o zwiększeniu dostaw gazu z Rosji do Polski. Została ona podpisana 29 października w Warszawie przez wicepremierów Polski i Rosji, Waldemara Pawlaka i Igora Sieczina.

Uzgodniono m.in. równy podział akcji (50:50) w EuRoPol Gazie pomiędzy PGNiG i Gazprom, wprowadzenie konsensusu udziałowców przy podejmowaniu decyzji w spółce i przekazanie funkcji operatora jamalskiej rury polskiemu Gaz-Systemowi.

d49derz

Jak podaje "Kommiersant", podpisany w Warszawie protokół zakłada, że Gazprom i PGNiG do 1 grudnia 2010 roku powinny rozpocząć rozmowy o rewizji udziałów w kapitale akcyjnym EuRoPol Gazu. Z kolei do 1 marca 2011 roku ze składu jego akcjonariuszy powinna wyjść spółka Gas-Trading.

Jeden z rozmówców dziennika utrzymuje, że udziały Gudzowatego zostaną prawdopodobnie wykupione. "Kommiersant" zaznacza, że polski przedsiębiorca nie podał jeszcze swojej ceny.

Gazeta przytacza też opinię analityka Julija Taja, który zauważył, że reguła jednomyślności w podejmowaniu decyzji - z jednej strony - zapewnia stabilność w spółce, gdyż gwarantuje uwzględnianie stanowiska każdej ze stron; jednak z drugiej - może zablokować działalność spółki.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

d49derz

Podziel się opinią

Share
d49derz
d49derz