Trwa ładowanie...

Komornik pozna twój adres. Ważne zmiany w prawie

Od listopada obowiązują nowe przepisy, które pozwalają komornikom uzyskać dostęp do danych adresowych dłużników. Mowa o takich, którzy nie odbierają wezwań sądowych.
Share
Komornicy od początku listopada mają nowe uprawnienia
Komornicy od początku listopada mają nowe uprawnieniaŹródło: East News, Fot: Karolina Misztal/REPORTER
d198xss

Jak pisze środowy "Super Express", komornicy uzyskali uprawnienia wraz z początkiem listopada.

Skąd zmiany? Do tej pory system był wadliwy. Sąd wysyłając informację o toczącym się postępowaniu w sprawie zaległości używał zazwyczaj takiego adresu, który znał. Nikt nie weryfikował, czy dłużnik rzeczywiście tam mieszka.

Poprzednie przepisy oznaczały, że już po drugim nieodebranym wezwaniu sąd traktował pismo jako doręczone i odebrane. Innymi słowy: wymiar sprawiedliwości zakłada, że dłużnik został o sprawie poinformowany.

d198xss

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wtedy wydaje nakaz zapłaty i do gry wkracza komornik. Zajmuje konto bankowe, a dłużnik często nie wie z jakiego powodu.

Tak było do tej pory. Efekt? Wielu dłużników nie wiedziało, że toczy się postępowanie komornicze. A z drugiej strony - ci mniej uczciwi celowo nie odbierali wezwań albo ukrywali swój adres.

d198xss

Teraz znalezieniem adresu ma zajmować się sam komornik. Jeśli dłużnik nadal nie będzie odbierał na poczcie listu, to komornik będzie mógł wystąpić o dane adresowe do banku, ZUS-u czy urzędu skarbowego. Będzie mógł nawet pytać sąsiadów, gdzie mieszka ten, co ma długi.

Za taką usługę trzeba jednak będzie zapłacić. Dostarczenie takiego pisma bezpośrednio do rąk dłużnika ma kosztować nawet 60 zł - informuje "Super Express".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d198xss

Podziel się opinią

Share
d198xss
d198xss