Trwa ładowanie...
d1dc9w2

Komornik pozna twój adres. Ważne zmiany w prawie

Od listopada obowiązują nowe przepisy, które pozwalają komornikom uzyskać dostęp do danych adresowych dłużników. Mowa o takich, którzy nie odbierają wezwań sądowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komornicy od początku listopada mają nowe uprawnienia
Komornicy od początku listopada mają nowe uprawnienia (East News, Fot: Karolina Misztal/REPORTER)
d1dc9w2

Jak pisze środowy "Super Express", komornicy uzyskali uprawnienia wraz z początkiem listopada.

Skąd zmiany? Do tej pory system był wadliwy. Sąd wysyłając informację o toczącym się postępowaniu w sprawie zaległości używał zazwyczaj takiego adresu, który znał. Nikt nie weryfikował, czy dłużnik rzeczywiście tam mieszka.

Poprzednie przepisy oznaczały, że już po drugim nieodebranym wezwaniu sąd traktował pismo jako doręczone i odebrane. Innymi słowy: wymiar sprawiedliwości zakłada, że dłużnik został o sprawie poinformowany.

d1dc9w2

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wtedy wydaje nakaz zapłaty i do gry wkracza komornik. Zajmuje konto bankowe, a dłużnik często nie wie z jakiego powodu.

Tak było do tej pory. Efekt? Wielu dłużników nie wiedziało, że toczy się postępowanie komornicze. A z drugiej strony - ci mniej uczciwi celowo nie odbierali wezwań albo ukrywali swój adres.

d1dc9w2

Teraz znalezieniem adresu ma zajmować się sam komornik. Jeśli dłużnik nadal nie będzie odbierał na poczcie listu, to komornik będzie mógł wystąpić o dane adresowe do banku, ZUS-u czy urzędu skarbowego. Będzie mógł nawet pytać sąsiadów, gdzie mieszka ten, co ma długi.

Za taką usługę trzeba jednak będzie zapłacić. Dostarczenie takiego pisma bezpośrednio do rąk dłużnika ma kosztować nawet 60 zł - informuje "Super Express".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dc9w2

Podziel się opinią

Share
d1dc9w2
d1dc9w2