Komorowski może wybrać prezesa NBP spośród Filara, Pruskiego, Grabowskiego, Bratkowskiego
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski może dokonać wyboru nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego spośród Dariusza Filara, Jerzego Pruskiego, Bogusława Grabowskiego oraz Andrzeja Bratkowskiego - poinformowały PAP dwa niezależne źródła rządowe pragnące zachować anonimowość. Jednocześnie zastrzegły, że do personalnych decyzji w tej sprawie dojdzie najwcześniej w przyszłym tygodniu.
13.04.2010 | aktual.: 13.04.2010 10:22
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski może dokonać wyboru nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego spośród Dariusza Filara, Jerzego Pruskiego, Bogusława Grabowskiego oraz Andrzeja Bratkowskiego - poinformowały PAP dwa niezależne źródła rządowe pragnące zachować anonimowość. Jednocześnie zastrzegły, że do personalnych decyzji w tej sprawie dojdzie najwcześniej w przyszłym tygodniu.
- Filar, Pruski i Grabowski, te nazwiska pojawiają się jeśli chodzi o kandydatów na stanowisko prezesa NBP po śmierci Sławomira Skrzypka. Stabilność władzy w NBP musi zostać jak najszybciej zagwarantowana, tymczasowość nie służy pracom banku - powiedziało PAP jedno ze źródeł.
Zastrzegło jednocześnie, że żadne decyzje personalne w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte.
- Najwcześniej temat ten zostanie podjęty w przyszłym tygodniu, jednak te nazwiska w sposób naturalny padają już teraz - podkreśla źródło.
Drugi z rozmówców PAP pragnący zachować anonimowość wymienia również osoby Filara, Pruskiego i Grabowskiego jako możliwe kandydatury na prezesa NBP.
- Prezes NBP będzie powołany w trybie pilnym, niespodziewanym, musi to być osoba, która zna specyfikę banku centralnego, która jest gotowa objąć funkcję prezesa i przede wszystkim przewodniczącego RPP już teraz, która zyska akceptację i zaufanie rynków od razu - powiedziało drugie źródło rządowe.
- Najbardziej prawdopodobny jest Dariusz Filar, jego przerwa w pracy w NBP trwa dopiero dwa miesiące, od czasu kiedy wygasła kadencja w RPP w lutym. Pruski jest kandydaturą najmocniejszą, był wiceprezesem NBP i członkiem RPP, to merytorycznie osoba najlepsza. Grabowski to także były członek RPP, razem z Filarem zasiada w Radzie Gospodarczej przy premierze. Wszystkie te osoby mają również podobny sposób myślenia o gospodarce jak obecna partia rządząca, co pozwoli im łatwiej uzyskać niezbędne poparcie polityczne, aby zostać kandydatem na prezesa NBP - dodaje źródło.
- Jednocześnie ich niezależność nie budzi żadnych wątpliwości - podkreśla.
Zdaniem rozmówcy PAP możliwy jest także scenariusz, w którym obecny członek RPP Andrzej Bratkowski będzie kandydatem na szefa banku centralnego.
- To jest lider obecnej Rady, przedstawiciele rządu darzą go dużym szacunkiem, jednak wariant, w którym rezygnuje on z RPP jest najmniej prawdopodobny, kiedy pozostali trzej są "do wzięcia" - poinformowało źródło.
- Tak naprawdę nie ma potrzeby, żeby już wyznaczać nowego prezesa, ta decyzja na pewno wymaga jeszcze namysłu, konsultacji, także politycznych - dodało.
Dariusz Filar był członkiem RPP drugiej kadencji, jego mandat w Radzie wygasł w maju, obecnie zasiada w Radzie Gospodarczej, która doradza premierowi Donaldowi Tuskowi.
Jerzy Pruski jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, był członkiem RPP pierwszej kadencji oraz pierwszym wiceprezesem NBP w latach 2004-2008.
Bogusław Grabowski również był członkiem Rady pierwszej kadencji, zasiada w Radzie Gospodarczej przy premierze, jest także prezesem Skarbiec AMH SA i Skarbiec TFI.
Andrzej Bratkowski jest obecnie członkiem RPP, sprawował również w latach 2001-2004 funkcję wiceprezesa NBP.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że nie ma pośpiechu jeśli chodzi o wybór nowego prezesa NBP.
Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP, poinformowała PAP, że Rada na zakończonym w poniedziałek posiedzeniu uznała, iż p.o. prezes NBP Piotr Wiesiołek ma pełne uprawnienia prezesa NBP łącznie z przewodnictwem w RPP, co daje mu prawo głosu na posiedzeniach Rady, do czasu wyboru nowego prezesa.
Bartek Godusławski (PAP)