Trwa ładowanie...

Kompania Węglowa znalazła pieniądze na wypłaty. Prezes uspokaja

Prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski poinformował, że do końca tygodnia chce uzgodnić z bankami dalsze finansowanie firmy.

Share
Kompania Węglowa znalazła pieniądze na wypłaty. Prezes uspokaja
Fot: materiały prasowe Kompanii Węglowej
d326ajm

Są pieniądze na listopadowe wypłaty dla górników. Prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski poinformował, że do końca tygodnia chce uzgodnić z bankami dalsze finansowanie firmy.

Jak wyjaśnia prezes, dzięki dodatkowym 700 milionom złotych Kompania będzie pewnie funkcjonowała przynajmniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Kolejna, listopadowa wypłata, według Krzysztofa Sędzikowskiego, jest zapewniona.

Od października sytuacja finansowa spółki poprawia się, ponieważ KW nie ma już nierentownych kopalń przekazanych do SRK (Spółki Restrukturyzacji Kopalń). Według szefa spółki nie ma zagrożenia także dla kolejnych wypłat oraz dla zobowiązań wobec innych kontrahentów.

d326ajm

Szef Kompanii dodaje, że wciąż spada koszt wydobycia tony surowca. Na początku roku koszt ten w 11 kopalniach, które pozostały w KW wynosił około 300 złotych. Obecnie to około 250 - 240 złotych. W przyszłym roku wydobycie tony surowca może kosztować mniej niż 220 złotych.

Pod koniec września minister skarbu Andrzej Czerwiński poinformował, że TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Ma być to pierwszy krok do utworzenia tak zwanej Nowej Kompanii Węglowej, czyli dużego koncernu paliwowo-energetycznego.

Zobacz też: * *Minister środowiska: propozycje dotyczące podatku od kopalin "pod publiczkę" górników

d326ajm

Podziel się opinią

Share
d326ajm
d326ajm