Komplet kluczyków potrzebny ubezpieczycielowi?
Umowy ubezpieczeń przeważnie zawierają wymagania dotyczące sposobów zabezpieczenia mienia, m.in. dotyczących koniecznych środków ostrożności, które należy przedsięwziąć, aby uniknąć kradzieży np. zamykanie okien i drzwi czy pilnowanie kluczyków samochodowych. W przypadku niespełnienia tych wymagań, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mogą być zawarte zapisy o braku odpowiedzialności ubezpieczyciela w takiej sytuacji.
Słyszałam, że jeśli zgubi się zapasowe kluczyki do auta, to w przypadku kradzieży ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Dodatkowe kluczyki gdzieś mi się zawieruszyły i nie wiem, czy powinnam o tym poinformować ubezpieczyciela czy nie.
Umowy ubezpieczeń przeważnie zawierają wymagania dotyczące sposobów zabezpieczenia mienia, m.in. dotyczących koniecznych środków ostrożności, które należy przedsięwziąć, aby uniknąć kradzieży np. zamykanie okien i drzwi czy pilnowanie kluczyków samochodowych. W przypadku niespełnienia tych wymagań, w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mogą być zawarte zapisy o braku odpowiedzialności ubezpieczyciela w takiej sytuacji. Jeśli zatem złodziej włamie się do samochodu za pomocą zapasowych kluczyków, które wcześniej zostały zgubione przez właściciela i fakt ten nie został zgłoszony do firmy ubezpieczeniowej - towarzystwo będzie mogło odmówić wypłaty odszkodowania. Należy przy tym pamiętać, że zawsze przy wypłacie odszkodowania, która miała miejsce w takich okolicznościach, zakład ubezpieczeń bierze pod uwagę związek przyczynowo-skutkowy między zgubieniem kluczyków a powstaniem szkody lub jej rozmiarami. Warunki określane przez ubezpieczycieli mogą się różnić w tym zakresie, najlepiej będzie w związku z tym jak
najszybciej skontaktować się z towarzystwem, które powinno poinformować, czy w przypadku szkody kradzieżowej utrata kluczyka będzie miała wpływ na wypłacone odszkodowanie.
Materiał powstał przy współpracy z www.libertydirect.pl
Krzysztof Michałek - ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Liberty Direct. Posiada wieloletnie doświadczenie we wszystkich obszarach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego. Początki jego kariery łączą się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym PBK, gdzie pracował w dziale likwidacji szkód. Przez prawie 10 lat pełnił funkcję Głównego Specjalisty w Biurze Ubezpieczeń Indywidualnych w TUiR WARTA SA, gdzie nadzorował ubezpieczenia OC, Autocasco i NNW. Jest absolwentem Politechniki Radomskiej. Krzysztof Michałek jest żonaty, ma dwoje dzieci. Czas wolny poświęca komputerom, samochodom oraz podróżowaniu.