Trwa ładowanie...
d3iv7dx

Komunikat po październikowym posiedzeniu RPP (dokumentacja)

...

d3iv7dx
d3iv7dx

28.10. Warszawa (PAP) - Poniżej komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w dniach 27-28 października 2009 roku.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: -stopa referencyjna 3,50 proc. w skali rocznej; -stopa lombardowa 5,00 proc. w skali rocznej; -stopa depozytowa 2,00 proc. w skali rocznej; -stopa redyskonta weksli 3,75 proc. w skali rocznej.

Ostatnie dane wskazują na dalszą poprawę aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz w strefie euro, choć aktywność ta utrzymuje się na niskim poziomie. W obu gospodarkach ponownie nieznacznie podwyższono prognozy wzrostu PKB na 2010 r. Nadal trudno ocenić skalę i trwałość oczekiwanego ożywienia, szczególnie w warunkach utrzymujących się problemów sektora finansowego i perspektyw stopniowego ograniczania pakietów stymulacyjnych.

W największych gospodarkach utrzymał się - związany z globalną recesją oraz wcześniejszym obniżeniem cen żywności i surowców - spadek ogólnego poziomu cen. Z kolei ceny ropy naftowej na rynkach światowych ponownie wzrosły.

d3iv7dx

Dane za III kw. 2009 r. dotyczące polskiej gospodarki, w tym dane o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej, a także większość wskaźników koniunktury sygnalizują poprawę aktywności gospodarczej w tym kwartale. Utrzymuje się niekorzystna sytuacja na rynku pracy: spada zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz rośnie stopa bezrobocia. Towarzyszy temu jednak nieco wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. Niekorzystnie na wzrost gospodarczy wpływa zaostrzanie polityki kredytowej banków, w szczególności w odniesieniu do sektora przedsiębiorstw.

We wrześniu br. roczna inflacja CPI obniżyła się do 3,4 proc., tj. nieznacznie poniżej górnej granicy odchyleń od celu określonej na poziomie 3,5 proc., pozostając jednak powyżej celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5 proc. Do obniżenia się inflacji przyczynił się przede wszystkim spadek rocznej dynamiki cen żywności. Utrzymywanie się rocznego wskaźnika inflacji na podwyższonym poziomie wynika w znacznym stopniu z dotychczasowych podwyżek cen regulowanych oraz wcześniejszej deprecjacji kursu złotego. Utrzymywanie się relatywnie wysokiego poziomu inflacji bazowej oznacza, że dotychczasowe osłabienie popytu nie w pełni zneutralizowało wzrost cen regulowanych i wcześniejszej deprecjacji kursu walutowego.

Rada zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcją inflacji i PKB, stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP. Zgodnie z październikową projekcją - przy założeniu niezmienionych stóp procentowych - inflacja znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,3-3,5 proc. w 2009 r. (wobec 2,8-3,5 proc. w projekcji czerwcowej), 0,8-2,2 proc. w 2010 r. (wobec 1,1-3,2 proc.) oraz 1,1-3,2 proc. w 2011 r. (wobec 0,8-3,4 proc.). Roczne tempo wzrostu PKB zgodnie z październikową projekcją znajdzie się natomiast z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 1,1-1,5 proc. w 2009 r. (wobec -0,4-1,1 proc. w czerwcowej projekcji), 0,8-2,8 proc. w 2010 r. (wobec 0,2-2,5 proc.) oraz 2,2-4,2 proc. w 2011 r. (wobec 2,4-4,5 proc.).

W ocenie Rady, w najbliższym okresie inflacja może nadal kształtować się na podwyższonym poziomie głównie ze względu na relatywnie wysoki roczny wskaźnik cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii oraz cen żywności. W kierunku utrzymania podwyższonej inflacji może także oddziaływać wzrost cen ropy naftowej, częściowo łagodzony przez dotychczasową aprecjację złotego, a także możliwy dalszy wzrost cen regulowanych. Jednak w średnim okresie niska presja popytowa i ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy, przy utrzymującej się niepewności dotyczącej przyszłego tempa wzrostu gospodarczego, powinny prowadzić do spadku inflacji.

d3iv7dx

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. W ocenie Rady, oczekiwana poprawa globalnej koniunktury, dokonane obniżki stóp procentowych NBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej powinny sprzyjać powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, informacje dotyczące sektora finansów publicznych oraz kształtowanie się kursu złotego.

Rada będzie nadal analizowała wpływ zmian sytuacji na krajowym rynku międzybankowym na działanie mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce.

Rada podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że przystąpienie Polski do ERM2 i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce.

Rada przyjęła Raport o Inflacji - Październik 2009, Bilans Płatniczy Rzeczypospolitej Polskiej za II kw. 2009 r. oraz Opinię Rady Polityki Pieniężnej do Projektu Ustawy Budżetowej na 2010 r. (PAP)

nik/

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx