Trwa ładowanie...
d2trqdn

Komunikat po posiedzeniu RPP

Komunikat po posiedzeniu Rady
Polityki Pieniężnej w dniach 24-25 czerwca 2008 r.

d2trqdn
d2trqdn

Poniżej komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 24-25 czerwca 2008 r.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:

stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej;
stopa lombardowa 7,50 proc. w skali rocznej;
stopa depozytowa 4,50 proc. w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 6,25 proc. w skali rocznej.

Gospodarka Polski znajduje się nadal w okresie silnego wzrostu obejmującego wszystkie jej sektory. Dane, które napłynęły w ostatnim okresie wskazują jednak, że tempo wzrostu gospodarczego stopniowo obniża się, co jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się wysokiej dynamiki zatrudnienia i wynagrodzeń oraz kształtowanie się niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy.

d2trqdn

Najnowsze informacje dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych sygnalizują, że skala spowolnienia aktywności w tej gospodarce może być mniejsza niż wcześniej oczekiwano, jednak może ono trwać dłużej. Utrzymuje się też niepewność co do skali obniżenia dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro, a także jego wpływu na gospodarkę polską. W ostatnich miesiącach silnie wzrosły ceny ropy naftowej na rynkach światowych. Jednocześnie w wielu krajach obserwowany był wzrost zarówno bieżącej, jak i prognozowanej inflacji.

W maju roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce wzrosło do 4,4 proc., pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc., a także powyżej górnej granicy odchyleń od celu, określonej na poziomie 3,5 proc.. Wzrost inflacji wynikał przede wszystkim z silnego wzrostu cen regulowanych (cen gazu oraz energii elektrycznej), a także ze wzrostu cen żywności i paliw. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, co w decydującym stopniu będzie rezultatem podwyżek cen regulowanych oraz wysokiej rocznej dynamiki cen żywności i paliw.

Rada zapoznała się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny NBP projekcją inflacji i PKB z nowej wersji modelu ECMOD (NECMOD), stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP. Prognozowane w czerwcowej projekcji roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych jest do 2009 r. wyższe od oczekiwanego w lutowej projekcji, natomiast w 2010 r. jest niższe od przewidywanego w lutowej projekcji. Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem prognozowana inflacja znajdzie się w przedziale 3,8-4,7 proc. w 2008 r. (wobec 3,6-4,7 proc. w projekcji lutowej), 2,5-5,8 proc. w 2009 r. (wobec 2,6-4,9 proc.) oraz 0,1-5,7 proc. w 2010 r. (wobec 2,1-4,8 proc.).

Zgodnie z czerwcową projekcją z modelu NECMOD, roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,3-5,5 proc. w 2008 r. (wobec 4,4-5,8 proc. w projekcji lutowej), 3,4-6,2 proc. w 2009 r. (wobec 3,5-6,1 proc.) oraz 3,8-6,8 proc. w 2010 r. (wobec 3,6-6,9 proc.).

d2trqdn

W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej mimo spodziewanego stopniowego obniżania tempa wzrostu gospodarczego. Podwyższona inflacja będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a także z obserwowanego w gospodarce światowej i oddziałującego na polski rynek wzrostu cen żywności i paliw. Utrzymywanie się podwyższonej inflacji rodzi ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie, a w konsekwencji wzrost ryzyka wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy. Ponadto wzrost cen nośników energii i żywności może stopniowo przenosić się na inne ceny, w szczególności ceny niektórych usług.

W średnim okresie presja inflacyjna może być ograniczana przez nadal dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wciąż wysoką dynamikę inwestycji oddziałującą w kierunku wzrostu wydajności. Do ograniczania tej presji może się także przyczyniać spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej, a w konsekwencji także w gospodarce polskiej. Presja inflacyjna może być nadal osłabiana przez procesy globalizacji, chociaż ich łączny efekt będzie prawdopodobnie słabszy niż dotychczas. W kierunku obniżenia inflacji będą również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP oraz obserwowana w ostatnich kwartałach aprecjacja złotego.

Uwzględniając powyższe czynniki i biorąc pod uwagę wyniki czerwcowej projekcji inflacji oraz dążąc do obniżenia inflacji do poziomu celu inflacyjnego w średnim okresie, Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych NBP.

d2trqdn

Rada będzie bacznie obserwować dynamikę i strukturę wzrostu popytu krajowego, relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost płac w sektorze finansów publicznych, stopień ekspansywności polityki fiskalnej, poziom kursu złotego, kształtowanie się bilansu obrotów bieżących oraz oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę, w tym na ceny żywności. Rada będzie również analizować zmiany w otoczeniu polskiej gospodarki i ich wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce.

Rada przyjęła Raport o Inflacji - Czerwiec 2008.(PAP)

mach/ osz/

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn