Trwa ładowanie...

Koncern energetyczny RWE w 2013 roku ze stratą 2,8 mld euro

Niemiecki koncern energetyczny RWE zamknął zeszły rok stratą w wysokości 2,8 mld euro - poinformowało we wtorek kierownictwo spółki w Essen. Dwa lata temu RWE wypracował zysk w wysokości 1,3 mld euro.

Koncern energetyczny RWE w 2013 roku ze stratą 2,8 mld euroŹródło: Fotolia, fot: Chungking
du4kme1
du4kme1

To pierwszy od ponad 60 lat przypadek negatywnego wyniku uzyskanego przez drugą po E.ON-ie pod względem wielkości niemiecką spółkę energetyczną - pisze agencja dpa.

Powodem strat były odpisy w wysokości 4,8 mld euro związane przede wszystkim z działalnością elektrowni na konwencjonalne paliwa - węgiel i gaz.

W związku ze stratami, kierownictwo koncernu zamierza zmniejszyć o połowę dywidendę za rok 2013 do jednego euro za akcję. Szef RWE Peter Terium realizuje radykalny program oszczędności. Liczba pełnych etatów zmniejszyła się w ubiegłym roku o 3900 do 66300.

du4kme1

Wyniki spółki w sektorze energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych spadły o 58 proc. do 1,4 mld euro. Jednym z powodów załamania był koszt zakupu pozwoleń na emisję CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami (ETS). Produkcja energii elektrycznej spadła o 5 proc. do 217 mld kilowatogodzin. RWE zamknął ostatnio kilka elektrowni na węgiel ze względu na ich nieopłacalność. Szef spółki zapowiedział kolejne zamknięcia. Spółka domaga się wsparcia z budżetu dla elektrowni węglowych.

RWE boryka się, podobnie jak cała branża, ze znacznym spadkiem giełdowych cen energii elektrycznej i z niewielkim wykorzystaniem potencjału elektrowni gazowych i węglowych. W Niemczech wdrażana jest radykalna reforma systemu zaopatrzenia w energię, polegająca na całkowitej rezygnacji do roku 2022 z energii atomowej i zastąpieniu jej energią ze źródeł odnawialnych.

du4kme1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du4kme1