Trwa ładowanie...

Koncerny obiecały Sikorskiemu promować Polskę w USA

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski rozmawiał w Nowym Jorku z przedstawicielami amerykańskich koncernów zrzeszonych w nowo powstałej Polsko-Amerykańskiej Radzie Biznesu. Obiecali oni promować w USA polską gospodarkę, nadal mało znaną za Oceanem.

Koncerny obiecały Sikorskiemu promować Polskę w USAŹródło: AFP, fot: Dominique Faget
d4abw32

Było to pierwsze spotkanie czołowego reprezentanta rządu RP z Radą, grupującą firmy, które działają już na polskim rynku, i utworzoną w celu umocnienia polsko-amerykańskich więzi ekonomicznych.

W spotkaniu, które odbyło się w środę po południu (czasu lokalnego), uczestniczyli przedstawiciele około połowy z 20 koncernów działających w Radzie, w tym kilku firm naftowych: Chevron, Conoco Philips, Exxon Mobil i Marathon Oil. Te ostatnie otrzymały koncesje na poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego w Polsce i prowadzą już wiercenia badawcze.

Jak powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki, wszyscy rozmówcy ministra Sikorskiego chwalili klimat do inwestycji w Polsce i podkreślali, że Polska jest siódmą co do wielkości gospodarką Unii Europejskiej - czołowego handlowego partnera USA. Jednocześnie jednak zwracali uwagę, że gospodarcze osiągnięcia Polski są "najlepiej strzeżoną tajemnicą" w USA.

- Polska, jak mówili, mało komu w Ameryce kojarzy się z ekonomicznym sukcesem. Wszyscy zadeklarowali w związku z tym, że będą się starali lepiej promować Polskę i polską gospodarkę w USA i pomagać jej w kontaktach z mediami i Kongresem - powiedział Bosacki.

d4abw32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4abw32