Trwa ładowanie...
d2qnboo
d2qnboo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Konflikt dostawca-spółdzielnia - URE nakazał wznowienie dostaw ciepła

Urząd Regulacji Energetyki nakazał w środę wznowienie dostaw ciepła mieszkańcom ulicy Markiefki w Katowicach, którzy zostali ich pozbawieni w efekcie sporu między Katowicką Spółdzielnią Mieszkaniową (KSM) a spółką Tauron Ciepło.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qnboo

Ciepła woda ma popłynąć w kranach jeszcze w środę.

Spółka Tauron Ciepło wstrzymała w poniedziałek dostawę ciepłej wody do budynków przy ulicy Markiefki, zarządzanych przez spółdzielnię. To konsekwencja sporów obu podmiotów. W połowie czerwca ciepłownicza spółka zagroziła, że jeśli do końca miesiąca spółdzielnia nie ureguluje zaległości, kilkanaście tysięcy mieszkań i innych lokali w Katowicach może wkrótce zostać pozbawionych dostaw ciepłej wody. Według spółki, zaległości spółdzielni wobec niej sięgają blisko 25 mln zł, a odsetki ustawowe od tej kwoty - prawie 7 mln zł.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, że nie ma długów wobec Tauronu Ciepło, a wstrzymanie dostaw ciepła uznała za bezprawne. W poniedziałek złożyła w URE wniosek o nakazanie kontynuowania dostaw ciepła.

d2qnboo

Prezes URE podjął decyzję w tej sprawie w środę. Nakazał przedsiębiorstwu Tauron Ciepło podjęcie i kontynuowanie dostaw ciepła do wszystkich obiektów objętych umowami sprzedaży ciepła "do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia pomiędzy stronami sprawy spornej".

Spółdzielnia ma z kolei dokonywać rzeczywistej zapłaty bieżących należności za dostarczone ciepło, w wysokości wynikającej wprost z wystawionej faktury, w terminie 14 dni od jej otrzymania, bez dokonywania potrąceń z tytułu posadowienia na nieruchomościach spółdzielni urządzeń i sieci przesyłowych Tauron Ciepło.

"W chwili obecnej, z uwagi na obowiązujące zasady współżycia społecznego, prowadzenie normalnego życia i zaspokajanie podstawowych potrzeb w przedmiotowych obiektach wymaga realizacji dostaw ciepła na warunkach określonych w niniejszym postanowieniu, które równoważy interesy spółdzielni i Tauron Ciepło" - napisano w decyzji prezesa URE.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z postanowienia wydanego przez URE. Zabezpiecza ono przede wszystkim interes mieszkańców, na czym bardzo nam zależało. W ciągu najbliższych kilku godzin ciepła woda znowu popłynie w kranach mieszkańców przy ulicy Markiefki, a spółdzielnia nie będzie mogła potrącać części pieniędzy płacąc należności" - powiedziała rzecznik prasowy Tauron Ciepło Małgorzata Kuś.

d2qnboo

"Uważamy, że sytuacja wróciła do stanu zgodnego z prawem. Presja, jaką wywierał na nas nasz wieloletni kontrahent, była niedopuszczalna" - skomentowała rzeczniczka KSM Anna Duch.

Konflikt sięga 2012 r., kiedy to Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa przystąpiła do egzekucji należności za grunt i obiekty, z których korzysta dostawca ciepła - to 7 hektarów gruntów i ponad 60 lokali, w których znajdują się urządzenia. Kiedy dostawca nie chciał płacić, spółdzielnia potrąciła to z kwot, jakie płaciła Tauronowi za dostawy. Sprawa jest przedmiotem sporu toczącego się przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

W skład Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wchodzi blisko 19 tys. mieszkań, 28 pawilonów handlowych i ponad tysiąc garaży, a jej obszar przekracza 100 hektarów.

d2qnboo

Podziel się opinią

Share
d2qnboo
d2qnboo