Trwa ładowanie...

Konflikt górali o ziemię. Głazy zamiast parkingu w Dolinie Chochołowskiej

"Takich blokad u wylotu Doliny Chochołowskiej jeszcze nie było" - pisze "Tygodnik Podhalański". Chodzi o dojazd na parking w miejscowości Witów. Z powodu sąsiedzkiego sporu pojawiło się ogrodzenie oraz głazy blokujące wjazd dla turystów.

Górale toczą spór o wjazd na parkingGórale toczą spór o wjazd na parkingŹródło: Tygodnik Podhalański, fot: Bartłomiej Jurecki
d2q0ev3
d2q0ev3

Położona w gminie Kościelisko wieś Witów to popularna miejscowość wśród turystów. Jeszcze w 2019 r., jak wynika z danych krakowskiej "Gazety Wyborczej", sprzedano blisko 308 tys. biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego w Dolinie Chochołowskiej, gdzie "gospodaruje Wspólnota Leśna z Witowa".

Teraz w Witowie trwa konflikt o wjazd na parking, do którego prowadzi droga zarządzana przez wspomnianą Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. W miniony poniedziałek nagle wzdłuż wjazdu postawiono barierę, co zaskoczyło właścicieli nieruchomości, na której jest parking.

"Złośliwość" lub "niszczenie własności"

Mężczyzna prowadzący parking w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim" twierdzi, że próbowano ze Wspólnotą zawrzeć płatną umowę dzierżawy. Zaproponowano też zbycie fragmentu gruntu, który stał się własnością Wspólnoty w ubiegłym roku. Ta miała jednak odmówić wszelkim negocjacjom. Na miejsce wezwano policję.

To wyłącznie złośliwość i próba odegrania się za to, że właściciel działki, na której prowadzę działalność, miał odwagę w sądzie walczyć o coś, co kupił i użytkuje zgodnie z tym, co robił poprzedni właściciel - oświadczył rozmówca "TP".

Co na to Wspólnota? Jej szef Jan Piczura, który jest również działaczem Prawa i Sprawiedliwości w powiecie tatrzańskim odpowiedział, że organizowano spotkania, ale przychodził na nie zięć właściciela działki. A zięć nie ma upoważnień. Do tego dochodzi kwestia "niszczenia własności Wspólnoty". Dlatego postanowiono zamontować trwałe ogrodzenie. Ustawiono też głazy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q0ev3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q0ev3