Trwa ładowanie...

Konflikt krymski - w bardzo złym czasie dla światowej gospodarki

Konflikt krymski przypada w bardzo złym czasie dla budzącej się po kryzysie światowej gospodarki - uważa sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Dodał, że kraje członkowskie czeka dyskusja w sprawie Rosji, która stara się od lat wejść do Organizacji.

Share
Konflikt krymski - w bardzo złym czasie dla światowej gospodarkiŹródło: AFP, fot: Alexander KHUDOTEPLY
d2hvxey

- Problem związany z Ukrainą jest ważny, jednak moment, w jakim się to dzieje jest bardzo zły. Próbujemy bowiem odbudować zaufanie (w gospodarce) - powiedział Gurria.

Jak wyjaśniał, niedawno kryzys finansowy naznaczył światową gospodarkę niskim wzrostem, wysokim bezrobociem, rosnącą nierównością i właśnie spadającym poziomem zaufania.

- Brak zaufania dotknął wszystkich: prezydentów, premierów, partie polityczne, banki, międzynarodowe organizacje. Ludzie przestali sobie wierzyć - ocenił.

d2hvxey

Zwrócił uwagę, że zaufanie ma fundamentalny wpływ na decyzje konsumentów. - Jeśli ktoś się czegoś obawia, nie będzie wydawał, tylko oszczędzał. To samo dotyczy inwestorów - dodał.

Gurria podkreślił, że z miesiąca na miesiąc gospodarka świata rośnie, powstają nowe miejsca pracy. Jego zdaniem zaostrzenie konfliktu na Ukrainie może mieć negatywne skutki dla tego procesu wychodzenia z kryzysu finansowego.

Sekretarz generalny nie chciał powiedzieć, czy działania Rosji wobec Ukrainy będzie miały wpływ na jej starania o wejście do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, czyli klubu 34 wysoko rozwiniętych państw. Moskwa od 2007 r. jest formalnym kandydatem do Organizacji.

- Czy obecne wydarzenia będą miały wpływ na rosyjskie wysiłki, będzie zależeć od państw członkowskich OECD. Jestem przekonany, że sprawa ta będzie dyskutowana. Teraz mamy atmosferę niepewności. Cały czas powtarzamy - i mamy nadzieję, że tak się stanie - że sytuację uda się rozwiązać poprzez wysiłki dyplomatyczne i dialog - oświadczył Gurria.

d2hvxey

Zaznaczył, że obecnym etapie rozmowy z Rosjanami dotyczą kwestii technicznych. - Członkowie (OECD - PAP) będą musieli przedyskutować (kwestie akcesji Rosji - PAP) w szerszym kontekście - oświadczył. Jego zdaniem reakcja będzie zależała od rozwoju wydarzeń.

Podkreślił, że OECD cały czas wspiera Ukrainę w jej reformach. - Pracujemy z Ukrainą w OECD od wielu lat, mimo że nie jest naszym krajem członkowskim. Polska była i jest ważnym promotorem tej współpracy - przypomniał. Zastrzegł, że OECD nie daje pożyczek, ale może Ukrainie udzielić wsparcia eksperckiego.

Sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju był w Warszawie w związku z prezentacją raportu dot. konkurencyjności polskiej gospodarki.

Rozmawiał Krzysztof Strzępka

d2hvxey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hvxey
d2hvxey