Trwa ładowanie...

Konflikt Wielka Brytania - Argentyna rozgorzeje na nowo?

W czwartek i piątek na londyńskiej giełdzie skoczyły raptownie notowania firmy naftowej Desire Petroleum. Ogłosiła ona, że natrafiła na złoże ropy w pobliżu Wysp Falklandzkich, na południowym Atlantyku.

Share
Konflikt Wielka Brytania - Argentyna rozgorzeje na nowo?
Źródło: Jupiterimages
d6xgu2f

Chodzi o te same Wyspy Falklandzkie - względnie Malwiny - o które Wielka Brytania stoczyła wojnę z Argentyną w 1982 roku. Archipelag jest już od dłuższego czasu obiektem zainteresowań firm wiertniczych. Amerykański instytut geologiczny od dawna oceniał potencjał pól naftowych na szelfie falklandzkim na 4 miliardy baryłek, ale pierwsza runda wierceń w 1998 roku trafiła w próżnię. Dopiero w tym roku, w maju, inna firma poszukiwawcza, Rockhopper Exploration trafiła na pierwszy ślad ropy na polu Rachel, w basenie północno-falklandzkim. Teraz to odkrycie potwierdziło się na polu RachelNorth. Na głębokości 3 kilometrów znajduje się tam 57-metrowy przekładaniec warstw roponośnych, porowatych skał. Obecnie trwają dalsze badania geologiczne.

Jeśli odkrycia Rockhoppera i Desire Petroleum potwierdzą pokładane w nich nadzieje, rozdrapie to niezabliźnioną ranę po wojnie falklandzkiej - tym bardziej że prezydent Argentyny Cristina Kirchner zaczęła na nowo gromadzić poparcie państw latynoskich dla argentyńskich pretensji terytorialnych oraz wprowadziła reżym pozwoleń dla statków przepływających przez wody argentyńskie, ogarniające ocean na setki mil wokół archipelagu.

d6xgu2f

Podziel się opinią

Share
d6xgu2f
d6xgu2f