Trwa ładowanie...
d2t0zdc

Koniec leków za 1 grosz

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt ustawy o refundacji leków. Zakazane w nich zostaną promocje w aptekach na te leki, do których dopłaca państwo. Według firm pacjenci zapłacą więcej - pisze "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec leków za 1 grosz
(Flickr, Fot: zaldyimg)
d2t0zdc

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje projekt ustawy o refundacji leków. Zakazane w nich zostaną promocje w aptekach na te leki, do których dopłaca państwo - pisze "Rzeczpospolita".

Firmy monitorujące rynek farmaceutyczny ostrzegają, że po ustawowym zlikwidowaniu promocji pacjenci będą płacić za leki nawet kilkanaście procent więcej.

Tymczasem w opinii resortu ceny leków... spadną. - Ta ustawa wprowadza wiele mechanizmów, które wpłyną na wzrost konkurencyjności między firmami, a w konsekwencji na spadek cen leków - argumentuje Artur Fałek, dyrektor departamentu ds. leków w MZ.

d2t0zdc

Ministerstwo Zdrowia chce skończyć z patologiami. Na przykład w tej chwili apteki rezygnują z pobierania pieniędzy od chorego, oferując mu lekarstwa za symboliczny grosz. W zamian otrzymują od państwa refundację, która bardzo często jest wyższa od tego, co płaci pacjent.

Niektóre apteki płacą kilka złotych chorym za wykupienie u nich recepty, byle tylko otrzymać kilkadziesiąt złotych z NFZ.

Ustawa wprowadza również nowe zasady negocjowania cen między firmami a urzędnikami. W umowach będzie można zapisać, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłaci za podanie farmaceutyków, jeśli nie pomogły one choremu (NFZ monitoruje leczenie każdego pacjenta przy najdroższych terapiach).

Innym rozwiązaniem jest współfinansowanie leczenia skutków ubocznych przez firmę, jeśli wystąpiły one po podaniu leku.

Projekt ustawy trafił właśnie do konsultacji międzyresortowych.

d2t0zdc

Podziel się opinią

Share

d2t0zdc

d2t0zdc