Trwa ładowanie...

Koniec sankcji za błędy w rozliczeniach firm

Przedsiębiorcy będą też mogli korygować podatek po kontroli urzędu skarbowego. Dziś upoważnia ich do tego tylko wizyta urzędu kontroli skarbowej.

Koniec sankcji za błędy w rozliczeniach firmŹródło: WP.PL
d2ogiel
d2ogiel

W piątek Sejm przyjął wszystkie poprawki senackie do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (tj. VAT). W tym także tę najważniejszą dla działalności charytatywnej prowadzonej przez organizacje pożytku publicznego (OPP), takie jak np. Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna czy Towarzystwo Brata Alberta.

Krótszy zwrot

Nowelizacja ustawy o VAT, która teraz trafi na biurko prezydenta, przewiduje ponadto skrócenie do 60 dni terminu zwrotu VAT. Dłużej, bo 180 dni, będą musiały czekać na zwrot firmy, które na rynku funkcjonują niespełna 12 miesięcy i które nie złożyły zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej żądanemu zwrotowi.

To nowa forma zabezpieczenia kasy państwa przed wyłudzeniami VAT, która zastąpi krytykowaną obecnie kaucję gwarancyjną (dziś nowe firmy muszą wpłacać 250 tys. zł na konto urzędu skarbowego, bez względu na kwotę zwrotu). Likwidowana jest również 30-proc. sankcja w VAT za błędy w deklaracjach podatkowych.

Nowela wprowadza też regulacje dotyczące magazynów konsygnacyjnych. Chodzi o uproszczenie rozliczeń tego rodzaju transakcji, i to zarówno przy towarach przywożonych do magazynu na terytorium Polski, jak i wywożonych do magazynu w innym kraju UE. W pierwszym przypadku obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru powstanie u polskiego przedsiębiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, w drugim – będzie powstawał według reguł obowiązujących w poszczególnych państwach.

d2ogiel

Co ważne, ustawa, która z pewnymi wyjątkami zacznie obowiązywać już od 1 grudnia 2008 r., umożliwi też przedsiębiorcom korygowanie podatku po wizycie urzędu skarbowego. Do tej pory możliwość taka istniała jedynie po kontroli urzędu kontroli skarbowej.

Pakiet podatkowy

Sejm przyjął również poprawki senatorów do ustaw o podatku dochodowym (PIT i CIT), ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowością będzie wyraźne zobowiązanie płatników sporządzających rozliczenia za rok 2008 (tzw. PIT) do uwzględnienia w nich ulgi podatkowej na dzieci.

Ukłon w stronę darczyńców

Chodzi o wprowadzone zwolnienie od VAT dla produktów spożywczych, jakie producenci przekażą na cele charytatywne (z wyjątkiem napojów alkoholowych oraz tych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.). Senatorowie postanowili jednak, a Sejm to poparł, iż zwolnienie to będzie stosowane pod jednym warunkiem: prowadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej dostawę na rzecz OPP, z przeznaczeniem wyłącznie na cele prowadzonej przez nie działalności charytatywnej.

Posłowie przyjęli także poprawkę do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych, która umożliwia tym firmom zaliczenie w koszty uzyskania przychodów kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych przekazanych na szczytny cel.

d2ogiel

Grażyna J. Leśniak

Opinia

Michał Kłosiński, dyr. w Dziale Podatków Pośrednich Deloitte
W nowelizacji zwróciłbym uwagę na dwa jej aspekty. Po pierwsze wprowadzenie rozwiązań, które poprawią płynność finansową firm, takie jak chociażby szybszy termin zwrotu podatku, nieco lepsze przepisy dotyczące wykazywania i dokumentowania zerowej stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, ulga na złe długi, możliwość rozliczania VAT od importu w deklaracji czy magazyny konsygnacyjne, oraz aspekt drugi – likwidację 30-procentowej sankcji. O zniesieniu sankcji było ostatnio głośno, ale jest to według mnie temat wciąż niedoceniany. Tymczasem razem z jej likwidacją zaczyna się nowa era. To koniec istniejącej od początku polskiego VAT bariery, która często wymuszała konserwatywne podejście do podatków. Podatnicy będą teraz mogli śmielej forsować swoją interpretację przepisów, gdy mają inne zdanie niż fiskus.

d2ogiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ogiel