Trwa ładowanie...

Koniec TVP Polonia, początek TV Polska

Radosław Sikorski zapowiedział start nowego kanału telewizyjnego o nazwie TV Polska, który zastąpi dzisiejszą TVP Polonia. Zamiast telewizji stricte dla naszej diaspory, ma powstać kanał promujący kraj oraz wspierający środowiska polonijne na wschodzie.

Share
Koniec TVP Polonia, początek TV Polska
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d1cllw8

Radosław Sikorski zapowiedział start nowego kanału telewizyjnego o nazwie TV Polska, który zastąpi dzisiejszą TVP Polonia. Zamiast telewizji stricte dla naszej diaspory ma powstać kanał promujący kraj oraz wspierający środowiska polonijne na wschodzie.

- Najwyższy czas zrewidować formułę telewizji dla diaspory - stwierdził w Senacie minister spraw zagranicznych.

d1cllw8

Sikorski tłumaczył, że dzisiejszego formatu TVP Polonia nie da się kontynuować, bo większość naszej emigracji i tak informacje o tym, co dzieje się w kraju czerpie z internetu oraz innych kanałów, które można oglądać w sieciach kablowych czy przez satelitę.

To dlatego MSZ razem z władzami telewizji publicznej zdecydował o zamknięciu tego kanału i budowaniu nowego o roboczej nazwie TV Polska. Jego głównymi odbiorcami mają być Polacy mieszkający na Ukrainie, Litwie czy Białorusi, gdzie rynek telewizyjny nie jest tak mocno rozwinięty i nasza diaspora ma tam utrudniony dostęp do wiedzy, o tym co dzieje się w ojczyźnie.

TV Polska nie będzie można odbierać w naszym kraju. Oprócz informowania emigrantów o Polsce, ma także wspierać środowiska polonijne. Zdaniem MSZ dotychczasowy kanał nie robił tego w sposób należyty. Jak tłumaczył w Senacie Sikorski, telewizja ma być skierowana także do wszystkich osób zainteresowanych Polską oraz polskością.

O planach startu nowego kanału mówi się już od pół roku. W styczniu wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przyznała, że MSZ nie jest zadowolony z dotychczasowej formuły i efektów finansowego wsparcia dla TVP Polonia. W zeszłym roku na kanał poszło 8 mln zł, w tym roku ma to być 4,5 mln zł.

Już wtedy MSZ ujawnił, że pracuje nad nowym kanałem, a koszty jego ramówki oszacowano na 25 mln zł.

d1cllw8

Podziel się opinią

Share
d1cllw8
d1cllw8