Koniec z gminną samowolką

Można nie zgodzić się na drastyczną podwyżkę opłaty za użytkowanie wieczyste. To właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Koniec z gminną samowolką
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.03.2010 | aktual.: 30.03.2010 10:27

- Lawinowe podwyżki w wycenach gruntów prowadzą do zachwiania budżetów, a nawet bankructw firm - ocenia Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club. Przykładowo aż o 5600 proc. wzrosła opłata za użytkowanie wieczyste jednej z działek w Krakowie.

Nie musimy się na to godzić - zauważa "DGP" i informuje, co należy zrobić.

Można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Wystarczy wskazać, że naszym zdaniem tak wysokie opłaty są nieuzasadnione bądź też podwyżka jest wprawdzie uzasadniona, ale w niższej wysokości.

Nie trzeba niczego udowadniać czy dokumentować. W jednym ze swych orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że to właściciel gruntu musi wykazać zasadność podwyżki oraz jej wysokości. Dodatkowo to gmina w całości musi pokryć koszty powołania biegłego i ekspertyz.

Ponadto jak informuje "DGP", Ministerstwo Gospodarki pracuje nad ustawą, w której znajdzie się przepis, że gminy będą mogły podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata i maksymalnie o 50 proc.

Termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste mija 31 marca.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)