Trwa ładowanie...

Koniec z oszustwami na pokazach dla seniorów. UOKiK proponuje zmiany w prawie

Firmy, które zapraszają na przeróżne pokazy i namawiają w ich trakcie do nieprzemyślanych zakupów, mają być lepiej kontrolowane i surowiej karane.

Koniec z oszustwami na pokazach dla seniorów. UOKiK proponuje zmiany w prawieŹródło: East News, fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS
d3tdqqj
d3tdqqj

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy usługi - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy, według ostrożnych szacunków branży sprzedaży bezpośredniej przynajmniej 5 proc. z prawie 38 tys. transakcji zawartych w zeszłym roku podczas takich spotkań i prezentacji było efektem nieuczciwych działań sprzedawców.

Zobacz też: Prawo nie jest zaprojektowane na oszustów. Szef UOKiK wylicza wszystkie luki

UOKiK chce z tym skończyć. W połowie lipca zgłosił do Komitetu Społecznego Rady Ministrów propozycje zmian w prawie. Urząd chce przede wszystkim wprowadzić obowiązek rejestracji pokazów w Inspekcji Handlowej. Dodatkowo postuluje, by firmy jasno określały cel prezentacji. Jeśli tego nie zrobią, a podczas pokazu wcisną komuś jakiś produkt lub usługę, wszelkie takie umowy będą uznane za bezskuteczne.

d3tdqqj

Jeśli zaś firmy będą ukrywać handlowy charakter pokazu, ma je spotkać kara. Nie wywiną się też sprytni przedsiębiorcy, którzy wyrejestrują swoją działalność - oni też będą musieli liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Nowe przepisy, o ile będzie na nie zgoda w rządzie, mogą wejść w życie od przyszłego roku - podaje gazeta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3tdqqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tdqqj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj