Koniec z peelingiem. Zakaz używania mikrogranulek w kosmetykach dotarł do Europy

Kosmetyki z plastikowymi mikrogranulkami nie mogą być już produkowane w Wielkiej Brytanii. Od lipca będzie obowiązywał zakaz ich sprzedaży. Zanim zakaz dotarł na Wyspy, wprowadzili go Amerykanie. Wkrótce tym tropem może pójść Unia Europejska, a tym samym Polska.

Koniec z peelingiem. Zakaz używania mikrogranulek w kosmetykach dotarł do Europy
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Iwona Burdzanowska/Agencja Gazeta
Patryk Skrzat

We wtorek weszło w życie nowe prawo w Wielkiej Brytanii. Od tego momentu plastikowe mikrogranulki nie mogą być już stosowane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała. Na razie obowiązuje jedynie produkcji takich produktów, ale od lipca nie będą już także sprzedawane.

Skąd taka decyzja? Jak informuje "The Guardian", tysiące ton plastikowych kuleczek z produktów spływają co roku do morza, gdzie szkodzą dzikiej przyrodzie i mogą być ostatecznie połykane przez ludzi i zwierzęta. Te po prostu mylą je z pokarmem.

Niektóre testy wykazały, że są one nawet milion razy bardziej toksyczne niż otaczająca je woda. Jakby tego było mało, według raportu wspólnej grupy ekspertów ds. naukowych aspektów ochrony środowiska morskiego (GESAMP), ludzie, którzy jedzą dużo owoców morza, nieświadomie mogą spożywać nawet 10 tys. mikrogranulek rocznie.

Zobacz także: Analiza żywej kropli krwi – pseudomedyczne oszustwo

Jako pierwsi problemem zajęli się Amerykanie, już w 2015 r. W lipcu 2017 r. rozpoczęło się wycofywanie produktów z kulkami ze sprzedaży. Brytyjczycy dyskusję nad problem rozpoczęli w 2016 r. - Światowe oceany są jednymi z naszych najcenniejszych zasobów naturalnych i jestem zdeterminowana, abyśmy teraz podjęli działania w celu rozwiązania problemu plastiku, który niszczy nasze cenne morskie życie - stwierdziła brytyjska minister środowiska, Thérèse Coffey. Wprowadzenie zakazu nazywa "kamieniem milowym".

Ruch Brytyjczyków może wywrzeć presję na unijnych politykach, aby zakaz wprowadzić na terenie Wspólnoty. Sprawa nie jest też nowa w Polsce. Od kilku lat walkę z obecnością mikrogranulek w obiegu środowiska prowadzi Plastic Soup Foundation. W 2012 roku razem z North Sea Foundation rozpoczęła kampanię „Beat the Microbead” („Załatw mikrogranulki”). W Polsce wspiera ją Fundacja Eurorozwój.

Prezes fundacji Alicja Sztejka zapewniała w rozmowie z ABC Zdrowie, że prowadzi rozmowy z panelem ekspertów, aby złożyć projekt ustawy regulujący w Polce tę kwestię.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)