Trwa ładowanie...

Koniunktura dobra, ale firmy zapowiadają zwolnienia

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przemyśle oceniany jest pozytywnie - podał GUS.
„Ostatnie dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce, a także sygnalizowana przez indeks PMI sytuacja w przemyśle w krajach europejskich oraz w Chinach niepokoją" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Koniunktura dobra, ale firmy zapowiadają zwolnieniaŹródło: thinkstock
d4ianbd
d4ianbd

„Jednak dzisiejsze informacje dotyczące koniunktury w najważniejszych sektorach polskiej gospodarki w lipcu 2011 r. niepokój ten zdecydowanie osłabiają. Aczkolwiek trudno nie zwrócić uwagi na zapowiedzi firm dotyczące zmniejszenia zatrudnienia. Ciągle więcej firm przemysłowych sygnalizuje poprawę koniunktury niż jej pogorszenie, aczkolwiek obawiają się zmniejszenia popytu. Przedsiębiorstwa dostrzegają zagrożenia związane z problemami w strefie euro, niepewność wynikającą z ogólnej sytuacji gospodarczej uznają za jedną z trzech najważniejszych barier rozwoju, ale jednocześnie widać wyraźnie, że siła negatywnego wpływu tego czynnika słabnie. Zapewne firmy powoli oswajają się z tym zagrożeniem. Należy się spodziewać, że po czwartkowych uzgodnieniach przez przywódców unijnych kolejnego pakietu ratunkowego dla Grecji zagrożenie z tej strony będzie maleć.

W budownictwie, ale tylko w dużych firmach, koniunktura oceniana jest lepiej niż w ostatnich miesiącach. W pozostałych oceny są nieco gorsze niż w czerwcu. Generalnie firmy budowlane sygnalizują problemy w ściąganiu należności. I ciągle w budownictwie problemem są wysokie koszty - pracy i materiałów. To efekt prowadzenia na raz wielu prac budowlanych, które zwiększając zapotrzebowanie na czynniki produkcji, wpływają także na wzrost cen.

Gorsze nastroje panują w handlu detalicznym. Kolejny miesiąc z rzędu przedsiębiorstwa, poza dużymi, sygnalizują słabnący klimat koniunktury. Jedynie wśród dużych firm handlowych optymiści przeważają nad pesymistami. Jednak, jak wynika z analiz PKPP Lewiatan mimo, iż sprzedaż w dużych firmach handlowych rośnie, to zmienia się jej struktura. Klienci kupują więcej, ale tańszych towarów. Jeśli obecny ogólny klimat koniunktury utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to możemy liczyć w tym roku na 4 proc. wzrost gospodarczy." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd