Trwa ładowanie...
d35joux

Koniunktura w budownictwie w styczniu oceniana lepiej niż w grudniu - GUS

22.01. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w styczniu 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu...

Share
d35joux

22.01. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w styczniu 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat - wynika z opublikowanych we wtorek badań GUS.

Zgodnie z badaniami w styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 33 wobec minus 35 w grudniu.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 7 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 40 proc. (w grudniu odpowiednio 7 proc. i 42 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.

d35joux

GUS podaje, że prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieco mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu, natomiast odpowiednie diagnozy są bardziej pesymistyczne od ocen zgłaszanych w grudniu.

"Nadal są sygnalizowane duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy badanych jednostek zapowiadają znaczące, choć nieco mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu ograniczanie zatrudnienia" - napisano.

"Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w grudniu" - dodano.

Spośród badanych podmiotów 20 proc. (podobnie jak przed rokiem) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.

"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwano przed rokiem" - podał GUS. (PAP)

bg/ ana/

d35joux

Podziel się opinią

Share
d35joux
d35joux