Konsolidacja na eurodolarze, silna waluta RPA
Zgodnie z oczekiwaniami, notowaniom EUR/USD nie wystarczyło wczoraj siły na kontynuację wzrostów. Wprawdzie gospodarce Stanów Zjednoczonych nadal ciąży kwestia klifu fiskalnego, ale w poniedziałek pojawiły się sygnały, że Biały Dom jest skłonny do pewnych ustępstw na rzecz Republikanów. Do oficjalnego porozumienia jednak nie doszło, co nadal stawia dolara pod pewną presją podaży - a wczoraj dodatkowo do tej presji przyczynił się słaby odczyt indeksu NY Empire State.
Trojka dostrzega zagrożenia dot. reform w Grecji
Gdyby nie czarne chmury nad amerykańską gospodarką, to zapewne wczoraj zobaczylibyśmy spadek wartości eurodolara. Co prawda pozytywnymi akcentami było wystąpienie Mario Draghiego oraz informacja o otrzymaniu przez Grecję kolejnej transzy pomocy finansowej, jednak opublikowany wczoraj raport Trojki przypomniał, że sytuacja w Grecji jest daleka od ideału. W publikacji tej podano, że wprawdzie Grecja zasłużyła sobie na wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej, jednak nadal istnieje zagrożenie, że kraj ten nie wywiąże się z wszystkich zobowiązań. Problemem w Grecji jest opór polityczny wobec wprowadzanych reform - koalicja rządząca z determinacją stara się je przeforsować, jednak znajduje się pod wpływem różnych grup nacisku, prezentujących roszczeniową postawę. Trojka określiła także dotychczasowe postępy procesów prywatyzacyjnych w Grecji jako rozczarowujące.
Niekorzystne informacje po obu stronach Oceanu Atlantyckiego sprawiły, że kurs eurodolara wczoraj był stabilny – notowania tej pary walutowej od początku poniedziałkowej sesji tkwią w konsolidacji w kanale 1,3150-1,3170. Górna granica tego kanału - okolice poziomu 1,3170, to opór wynikający także z wrześniowego lokalnego maksimum. Jest to też najwyższy poziom de facto od maja tego roku, dlatego jego pokonanie wydaje się mało prawdopodobne - zwłaszcza że rozwiązanie problemu klifu fiskalnego jest bardzo prawdopodobne.
RBA: lepsza sytuacja w gospodarce Australii
Dzisiaj w nocy uwagę inwestorów na krótko przyciągnęły informacje z Australii - opublikowany został protokół z posiedzenia RBA. Bank wytłumaczył, że zdecydował się na obniżenie poziomu stóp procentowych na początku grudnia, gdyż oczekiwał, że boom na inwestycje w sektorze budowlanym w tym kraju się kończy, co negatywnie wpłynęłoby na australijską gospodarkę. Bank wolał więc nie przekładać tej decyzji na później.
Niemniej jednak, późniejsze dane makro pokazały, że sytuacja w gospodarce tego kraju nie jest tak zła, jak wcześniej się obawiano. Dodatkowo, w ostatnim czasie opublikowane zostały dobre dane makroekonomiczne dla gospodarki Chin - ma to niebagatelne znaczenie dla Australii, dla której Chiny są największym partnerem handlowym.
Komentarz RBA nie miał większego przełożenia na notowania par walutowych z dolarem australijskim. Notowania AUD/USD dotarły w ubiegłym tygodniu do rejonu 1,0560-1,0580, który stanowi opór techniczny na wykresie tej pary walutowej. Dzisiaj notowania AUD/USD delikatnie spadają, jednak nie wyklucza to ruchu wzrostowego w najbliższych dniach. Istotniejszym poziomem oporu jest bowiem dopiero rejon 1,0600-1,0625.
Rand najsilniejszy względem dolara od 2,5 miesiąca
Dużo więcej działo się wczoraj na wykresie afrykańskiego randa względem amerykańskiego dolara. Kurs USD/ZAR dotarł wczoraj do najniższego poziomu od początku października tego roku. Siła południowoafrykańskiej waluty była rezultatem wyniku wewnętrznych wyborów lidera w Afrykańskim Kongresie Narodowym – centrolewicowej partii rządzącej w RPA od 1994 r.
Obecny przewodniczący tej partii – Jacob Zima – jest obecnie prezydentem RPA i praktycznie pewnym kandydatem do zwycięstwa w kolejnych wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2014r. Wczorajsza decyzja o ponownym wyborze go na przewodniczącego wiodącej partii w tym kraju sprawia, że rynki odetchnęły z ulgą - taki wybór oznacza bowiem przewidywalność dalszej polityki przywódców RPA.
Dzisiaj notowania USD/ZAR delikatnie odbijają na północ. Może to wynikać z bliskości technicznego wsparcia na wykresie tej pary walutowej, które znajduje się w rejonie 8,48-8,51.
Dorota Sierakowska
analityk
[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/30377/20121218_raport_dzienny_fx.pdf )
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |