Konsorcjum z Creotech Instruments rozpoczęło realizację projektu dla ESA
Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews) - Konsorcjum z Creotech Instruments jako liderem zainaugurowało projekt "EO Innovation Platform Testbed Poland" realizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
14.01.2016 | aktual.: 14.01.2016 13:53
"Podpisujemy dzisiaj kontrakt warty 2 mln euro, który będzie próbą stworzenia fizycznego repozytorium danych pochodzących z obserwacji satelitarnej ziemi z chmurą danych. To usługi które będą miały praktyczne zastosowanie, dzięki nim będziemy mogli lepiej monitorować, obserwować ziemię" - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej.
Konsorcjum wygrało konkurs na realizację projektu rozpisany przez Europejską Agencję Kosmiczną.
"Ten projekt jest kluczowy w obszarze big data w kategorii obserwacji optycznych wysokiej rozdzielczości" - podkreślił Guenther Landgraf, Head of Ground Segment Infrastructure Engineering Section w ESA.
Realizacja projektu potrwa 2 lata. "W ciągu 6 miesięcy powstanie infrastruktura, przez następne 18 miesięcy będziemy świadczyli usługi po preferencyjnych cenach, bo ESA będzie płaciła bezpośrednio za te usługi, a po 24 miesiącach wejdziemy na rynek już całkowicie wolny" - powiedział prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona.
Dodał, że konsorcjum otrzymuje już zapytania o usługi od potencjalnych klientów, którymi są między innymi instytucje rządowe.
Polskie firmy - Creotech Instruments i CloudFerro - mają 97% w konsorcjum realizującym projekt, 3% należy natomiast do niemieckiej firmy doradczej Brockman Consult.
Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.
(ISBnews)