Trwa ładowanie...
d3mfsdk

Konstytucja RP, obok celu podstawowego, powinna uwzględniać cel dodatkowy ESBC - EBC

EBC z zadowoleniem przyjmuje proponowane zmiany w polskiej Konstytucji dotyczące integracji prawnej NBP z eurosystemem.

d3mfsdk
d3mfsdk

EBC z zadowoleniem przyjmuje proponowane zmiany w polskiej Konstytucji dotyczące integracji prawnej NBP z eurosystemem, z zastrzeżeniem uwzględnienia w precyzyjny sposób celu dodatkowego ESBC, jakim jest wspieranie ogólnych polityk gospodarczych w Unii - wynika z opublikowanej w czwartek opinii Europejskiego Banku Centralnego.

"EBC z zadowoleniem przyjmuje wskazane zmiany, z takim jednak zastrzeżeniem, że - z uwagi na postulat pewności prawa - uwzględnienia w Konstytucji w wystarczająco precyzyjny sposób wymaga również cel dodatkowy ESBC wskazany w art. 127 ust. 1 TFUE oraz art. 2 Statutu ESBC. Przepisy te stanowią, iż, bez uszczerbku dla celu podstawowego, jakim jest zapewnienie stabilności cen, KBC są zobowiązane do wspierania ogólnych polityk gospodarczych w Unii, mając na względzie przyczynianie się do osiągnięcia celów Unii przedstawionych w artykule 3 Traktatu o Unii Europejskiej. EBC rozumie, że wskazane powyżej zmiany Konstytucji pociągną za sobą niezbędne zmiany w ustawie o NBP wskazane w Raporcie o konwergencji EBC z 2010 r." - napisano w opinii w sprawie zmian Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dotyczących wprowadzenia euro.

Jak wylicza w opinii EBC, "projekt ustawy: a) zmienia opis statusu instytucjonalnego NBP poprzez wprowadzenie odniesienia do członkostwa NBP w ESBC; b) określa cele NBP, wskazując, iż NBP +zapewnia stabilność cen oraz realizuje zadania i wykonuje kompetencje określone w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej oraz w ustawie+; c) znosi wyłączne kompetencje NBP w zakresie emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej; oraz d) znosi RPP jako organ decyzyjny NBP odpowiedzialny za ustalanie i realizowanie polityki pieniężnej" - napisano.

Europejski Bank Centralny zadowoleniem przyjąłby wejście w życie przepisu odnoszącego się bezpośrednio do stabilności cen przed przyjęciem przez Polskę euro.

d3mfsdk

"EBC przyjmuje z zadowoleniem zawarcie w Konstytucji bezpośredniego odniesienia do +stabilności cen+, ponieważ wzmacnia to niezależność NBP i zapewnia spójność pomiędzy Konstytucją a ustawą o NBP. Z punktu widzenia funkcjonalnej niezależności KBC, która nie jest związana z przyjęciem euro przez dane państwo członkowskie, EBC z zadowoleniem przyjąłby wejście w życie przepisu odnoszącego się bezpośrednio do +stabilności cen+ tak szybko, jak to możliwe - przed przyjęciem przez Polskę euro" - napisano w opinii.

Prezydent Bronisław Komorowski przedstawił w ubiegłym roku projekt zmian w konstytucji zawierający m.in. regulacje, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro. Dotyczą one organizacji Narodowego Banku Polskiego, np. przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej. W prezydenckim projekcie znajdują się też przepisy, które mają ułatwić Polsce proces głębszej integracji europejskiej. (PAP)

fdu/ asa/

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk