Trwa ładowanie...
d1ee2h1
d1ee2h1
Waluty

Kontrakty terminowe na kolejne waluty już jutro na giełdzie

Rośnie zainteresowanie polskich inwestorów notowanymi na giełdzie kontraktami terminowymi na waluty. W odpowiedzi GPW zwiększa liczbę dostępnych na parkiecie instrumentów. Rolę animatora rynku pełni Dom Maklerski X-Trade Brokers.
Share
d1ee2h1

30 września 2008 r. na warszawskim parkiecie zadebiutują kolejne kontrakty terminowe na waluty. Instrumenty oparte o kursy funta brytyjskiego (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) dołączą do obecnych już dolarów amerykańskich (USD) i euro (EUR). W czterech klasach (USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN) notowanych będzie 16 kontraktów terminowych.

_ Podejmując się w ubiegłym roku roli animatora rynku wierzyliśmy, że odpowiedni impuls spowoduje znaczący wzrost zainteresowania kontraktami walutowymi. Polscy inwestorzy potrzebowali gwarancji płynności i stałej wyceny ich walorów _– wyjaśnia Jakub Zabłocki, Prezes Zarządu Domu Maklerskiego X-Trade Brokers. _ Dodatkową zachętą okazała się bessa na rynku akcji. Te czynniki przełożyły się na rekordowy poziom obrotów. _

Kolejne miesiące przynoszą wzrost obrotów w tym segmencie parkietu. We wrześniu (do zamknięcia sesji w piątek 26 września) inwestorzy zawarli transakcje na 21 812 kontraktów terminowych, ponad trzy razy więcej niż w całym 2007 r. Tylko jednego dnia (12 września br.) wolumen obrotu osiągnął ponad 1900 sztuk – niemal siedmiokrotnie więcej niż przez cały wrzesień 2007 r. Zdaniem animatora rynku, te rekordy wkrótce zostaną pobite.

d1ee2h1

_ Przesilenie na rynku akcji i szerzej - problemy rynku finansowego - to dobry moment na spróbowanie swoich sił na nowym polu – jeśli nie działa system/rynek, który był dobry do tej pory, to może trzeba go zmienić? Wprowadzenie nowych kontraktów giełdowych, na waluty popularne w Polsce – z powodów zarobkowych czy kredytowych, może być alternatywą inwestycyjną dla osób które lubią zmienność na rynku. Na walutach zawsze jest jakiś trend, nie ma problemu płynności i głębokości arkusza _– podkreśla Robert Kosowski z X-Trade Brokers.

Dom Maklerski X-Trade Brokers jak dotąd będzie zapewniał po 50 kontraktów z każdej serii dla obu stron transakcji. Natomiast inwestorom poszukującym większej liczby dostępnych par walutowych czy kontraktów na surowce oferuje dostęp do rynku pozagiełdowego.

d1ee2h1

Podziel się opinią

Share
d1ee2h1
d1ee2h1