Trwa ładowanie...

Kontrola skarbowa coraz efektywniej ujawnia oszustwa

Kontrola skarbowa coraz efektywniej ściga przestępców podatkowych. W pierwszej połowie tego roku ujawniła straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 4,6 mld zł - powiedziała PAP wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Rok wcześniej było to mniej niż 3,3 mld zł.

Kontrola skarbowa coraz efektywniej ujawnia oszustwaŹródło: WP.PL, fot: Michał Masiak
dii30ho
dii30ho

Z danych, które przedstawiła wiceszefowa MF wynika, że w pierwszym półroczu br. wartość ujawnionych przez kontrolę skarbową uszczupleń podatkowych przekroczyła 4 mld 600 mln zł. Dla porównania, w analogicznym okresie 2013 r. było to niespełna 3 mld 300 mln zł. Z kolei w pierwszym półroczu 2012 i 2011 r. było to odpowiednio 1,5 mld zł i 1,1 mld zł.

Z danych wynika też, że w pierwszej połowie tego roku na poczet wydanych decyzji wpłacono już ponad 400 mln zł, a na majątku zobowiązanych dokonano zabezpieczeń na kwotę ponad 1 mld 600 mln zł.

- W przeprowadzonych postępowaniach wykryto ponad 93 tys. fikcyjnych faktur o łącznej wartości ponad 11,5 mld zł. W porównaniu z pierwszą połową 2013 r. takich faktur wykryto o 20 tys. więcej, a ich wartość była większa o ponad 2 mld zł - wskazała Królikowska.

- Podkreślić należy, że tak istotny wzrost wartości ujawnionych przestępstw nie wiąże się ze wzrostem ilości kontroli. Wręcz przeciwnie, ilość kontroli zmniejsza się - dodała.

dii30ho

Jak tłumaczyła, zwiększenie wykrywalności przestępstw podatkowych jest efektem coraz większego nacisku skarbówki na jak najwcześniejsze wykrywanie i likwidację oszukańczego procederu. - Z analiz kontroli skarbowej wynika bowiem, że w określonych obszarach każdy kolejny miesiąc funkcjonowania podmiotu - oszusta, oznacza straty Skarbu Państwa rzędu 1,2 mln zł - wskazała.

Zaznaczyła, że obecnie priorytetem kontroli skarbowej są działania m.in. w obszarze obrotu paliwami oraz elektroniką. Jak mówiła, w ostatnim czasie kontrola skarbowa po weryfikacji dokumentów związanych z transportem paliw przewożonych przez jedno z polsko-litewskich przejść granicznych, ujawniła gigantyczne straty dla budżetu.

- Z analiz wynikało, że potencjalne straty z tytułu niezapłaconego podatku VAT od paliwa przewożonego przez to przejście mogą sięgnąć nawet 225 mln zł miesięcznie. Działania bezpośrednie potwierdziły nasze przypuszczenia - podkreśliła wiceszefowa MF.

Dodała, że skarbówka coraz bardziej "interesuje się" też podmiotami korzystającymi z tzw. wirtualnych siedzib. - Rejestracja siedziby w wirtualnym biurze jest wygodnym rozwiązaniem, ułatwiającym działalność drobnym i początkującym przedsiębiorcom. Rozwiązanie to jest jednak masowo wykorzystywane przez przestępców podatkowych. Takie właśnie adresy ma większość firm pełniących rolę znikającego podatnika, a więc ogniwa przestępczego łańcucha, którego rola w procederze skutkuje nieodprowadzeniem podatku VAT do budżetu - wskazała.

dii30ho

Jak przekonywała, zwalczany przez kontrolę skarbową, wspólnie z innymi służbami, m.in. policją, służbą celną czy administracją podatkową, przestępczy proceder powodujący miliardowe straty Skarbu Państwa ma także drugi, nie mniej szkodliwy aspekt. - Jest nim zaburzenie zasad uczciwej konkurencji. Dlatego też celem naszym działań, obok odzyskania należności budżetu państwa, jest wyeliminowanie z rynku organizatorów przestępczego procederu i stworzenie w ten sposób bezpiecznych warunków dla uczciwie działających firm - podkreśliła.

dii30ho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dii30ho