Kontrolerzy zajrzą do śmietników. Sprawdzą, jak Polacy segregują odpady
Gminy kontrolują, czy Polacy przestrzegają przepisów dotyczących segregacji śmieci. Samorządowcy podkreślają, że w pojemnikach na odpady zmieszane wciąż zdarza się natrafić na plastik i szkło. - To nie jest kwestia edukacji - zarzucają mieszkańcom.
System segregacji odpadów funkcjonuje już od kilku lat, ale zdaniem niektórych gmin, poziom podziału śmieci na odpowiednie frakcje pozostaje na niezadawalającym poziomie. Samorządy cyklicznie organizują kontrole. Jedną z nich zapowiedziała właśnie gmina Glinojeck.
W rozmowie z serwisem ciechanowinaczej.pl burmistrz Łukasz Kapczyński zauważył, że gmina jest zobligowana do przeprowadzania tego typu kontroli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
"Patrząc na kontrole, które odbyły się w poprzednich latach, to widzimy butelki szklane czy plastikowe, wrzucane do koszy na odpady zmieszane. To nie jest kwestia edukacji. Rozumiem, że niektóre osoby nie wiedzą, gdzie wrzucić określony asortyment, ale jeśli ktoś wrzuca butelki szklane i plastikowe do pojemnika na odpady zmieszane, to znaczy, że ewidentnie nie segreguje" - dodawał w rozmowie z portalem.
Podobną kontrolę w połowie grudnia zapowiadał także Sokołów Podlaski. Na stronie gminy czytamy, że czynności sprawdzających będą dokonywać pracownicy firmy odbierającej odpady i urzędnicy z Urzędu Miasta. Pod lupą znajdą się odpady ze szkła, plastiku i papieru.
"Sprawdzać będziemy również, czy w pojemnikach na odpady nie zostały zgromadzone odpady wielogabarytowe, gruz, popiół itp." - zaznaczała gmina.
Segregacja odpadów - niepokojące wyniki
Gminne kontrole nie zawsze kończą się satysfakcjonującymi wynikami. W listopadzie w gminie Czerniejewo w ramach wyrywkowej kontroli wykryto, że 80 proc. spośród 150 mieszkańców nie segreguje prawidłowo śmieci.
Na kontenerach należących do przyłapanych właścicieli gospodarstw domowych naklejono ostrzegawcze naklejki. - Jeśli po kolejnej kontroli sytuacja się nie poprawi to uruchomimy procedury ukarania tej osoby, czyli będzie zwiększona opłata za śmieci - tłumaczyła inspektor ds. gospodarowania odpadami w gminie Czerniejewo- Żaneta Modrzejewska.
Nowe zasady segregacji
Od 1 stycznia 2025 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zgodnie z nowymi regulacjami, odpady budowlane i rozbiórkowe (tzw. odpady BiR) będą wymagały segregacji na sześć kategorii, co ułatwi ich recykling.
Zmiany zaszły także odnośnie segregacji odzieży i tekstyliów. Od 1 stycznia podlegają one recyklingowi, tak samo jak plastik, metale czy szkło. Stare ubrania, prześcieradła czy koce będą trafiały do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.