Trwa ładowanie...

Kontrowersyjna kampania w sprawie płacy minimalnej

Jeśli pracownicy będą nalegać na podniesienie minimalnego wynagrodzenia, zostaną zastąpieni na przykład przez iPady - to przekaz skierowany do pracowników restauracji i barów z San Francisco. Kampanię billboardową zorganizowała jedna z organizacji pracodawców w USA.
Share
Kontrowersyjna kampania w sprawie płacy minimalnej
Źródło: fotolia.pl
d2kyksq

Akcja wywołała burzę w serwisach społecznościowych.

Na ogromnych tablicach widzimy iPada, na którego ekranie możemy przeczytać: „Witaj, czy mogę przyjąć Twoje zamówienie?”. Obok znajduje się informacja, że jeśli pracownicy wywalczą podniesienie minimalnej godzinowej stawki do 15 dolarów (ok. 45 zł), pracodawcom nie będzie się opłacało ich zatrudniać. Billboard wzniecił falę kontrowersji - przede wszystkim w mediach społecznościowych. O ile pracodawcy przytakują przesłaniu zawartym w kampanii, o tyle pracownicy są zdruzgotani. Uważają, że to skandaliczny pomysł na akcję społeczną. Ich zdaniem pracownicy sektora usług w USA - również gastronomii - zarabiają tak słabo, że to wręcz niemoralne namawiać do zamrażania ich pensji, blokowania podwyżek czy wręcz obniżenia wynagrodzeń.

 (fot. screen strony Pando.com)
Źródło: (fot. screen strony Pando.com)

"Jak można pisać na billboardzie, że nie powinnam dostać wyższej pensji. Czy ten, kto to napisał, wie jakie ja ponoszę koszty, czy mam co ugotować dziecku? Czegoś takiego powinno się zakazać" - to tylko jeden z komentarzy na Facebooku.

d2kyksq

Wypowiadającym się na stronach internautom wtórują lewicowi publicyści oraz reprezentanci związków zawodowych. Szczególnie uderza ich groźba zastąpienia pracowników urządzeniami elektronicznymi.

W USA najniższa pensja wynosi 7,25 dol. za godzinę. Na takim poziomie określają ją przepisy federalne. Ale np. w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Oregonie wynosi ona już ok. 9 dol. za godzinę. Niedawno rada miasta Seattle zdecydowała się na radykalne podwyższenie płacy minimalnej do 15 dolarów za godzinę. Kwota ma być podnoszona stopniowo przez kolejnych siedem lat (obecnie w Seattle wynosi ona 9,32 dolarów za godzinę).

AK/WP.PL

Szukasz pracy za granicą? Kliknij i sprawdź najnowsze ogłoszenia!

d2kyksq

Podziel się opinią

Share
d2kyksq
d2kyksq