Trwa ładowanie...
d2o6suh
euro
19-01-2009 16:31

Kontynuacja fali osłabiania złotego

Podczas dzisiejszych notowań byliśmy świadkami silnej aprecjacji dolara wobec euro. Tym samym minimum na parze EUR/USD zostało wygenerowane na poziomie 1,3123. Umocnienie dolara jest pochodną globalnego pogorszenia sentymentu na rynku, a w konsekwencji wzrostem awersji do ryzyka i traktowania dolara jako save heaven na trudne czasy.

d2o6suh
d2o6suh

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Podczas dzisiejszych notowań byliśmy świadkami silnej aprecjacji dolara wobec euro. Tym samym minimum na parze EUR/USD zostało wygenerowane na poziomie 1,3123. Umocnienie dolara jest pochodną globalnego pogorszenia sentymentu na rynku, a w konsekwencji wzrostem awersji do ryzyka i traktowania dolara jako save heaven na trudne czasy. Główne indeksy europejskie tracą na wartości, co więcej zbliżają się do niebezpiecznych poziomów wsparcia, których przebicie implikowałoby przyspieszenie przeceny indeksów w kierunku południowym.

O godzinie 15.45 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3132 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: poniedziałek przyniósł wyraźny powrót do mocniejszego dolara. Ceny pomimo braku sesji za oceanem osunęły się w rejon 1,3128 – statystycznie najniższy od 15 stycznia. Najbliższa strefa oporu umiejscowiona jest w rejonie 1,3080 – 1,3060. Z technicznego punktu widzenia uzupełnionego o popołudniowy obraz na wskaźnikach technicznych intra day właśnie tam oczekiwać można wygenerowania nocnego minimum. Istotne dla dalszych zmian będzie miejsce jutrzejszego otwarcia. Najbliższy lokalny opór wyrysować można na 1,3185.

RYNEK KRAJOWY

Podczas dzisiejszych notowań mieliśmy do czynienia z kontynuacją fali osłabiania złotego, zarówno do dolara, jak i euro. Tym samym dzisiejsze minimum na parze EUR/PLN zostało odnotowane na poziomie 4,3438, natomiast wobec dolara 3,2957. Poznaliśmy dzisiaj dwie publikacje makro z rodzimej gospodarki, które były gorsze od oczekiwań rynkowych. Dynamika przeciętnego wynagrodzenia w grudniu spadła do poziomu 5,4%, z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w tym samym okresie wyniosło 2,3%. Giełda w Warszawie traci na wartości, tj. o godz. 15.54 przy niewielkich obrotach główny warszawski indeks WIG20 tracił na wartości blisko 3,5%.

d2o6suh

O godzinie 15.50 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,3056, a za dolara 3,2800 złotego.

*Sytuacja techniczna na rynku złotego: *USD/PLN – w ciągu ostatnich kilkunastu godzin ceny na rynku tej pary wygenerowały nowe maksima: 3,2955 potwierdzając tym samym wyprzedaż polskiej waluty. Głównym źródłem dzisiejszej deprecjacji polskiej waluty względem dolara było pozbywanie się złotego przez krajowych inwestorów – pochodzące z naszego rynku (regionu). Korelacja z rynkiem eurodolara stymulująca ten ruch miała znacznie mniejszy wpływ na obraz USD/PLN. Z technicznego punktu widzenia najbliższy opór wskazać można na wysokości 3,3000 – 3,3150. Rejon ten określić też można jako wyznacznik najbliższej lokalnej górki. Najbliższe wsparcie to 3,2130 – 3,1965. Złoty stracił również względem waluty europejskiej. Tutaj nowe szczyty sięgnęły poziomów 3,3400 – 3,3430. Tak dynamiczne wyjście powyżej niedawnego ekstremum 4,2000 potwierdziło główny kierunek na tej parze. W oczekiwaniu na najbliższe kluczowe dane (jutrzejsze publikacje makro oraz przyszłotygodniową decyzję RPP) oczekiwać można nieco spokojniejszego
handlu. Najbliższe wsparcie wyrysować można na rejon 4,2740 – 4,2480. Utrzymanie się cen powyżej tego miejsca charakterystycznego stworzy niebezpieczeństwo generowania nowych szczytów już w trakcie jutrzejszego handlu.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

d2o6suh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6suh