Trwa ładowanie...
d1zqgk5
d1zqgk5

Kontynuacja poprawy koniunktury w budownictwie w III kw '10 - IRG SGH

04.08. Warszawa (PAP) - Wyniki budownictwa są korzystne i wskazują na kontynuację pozytywnego trendu w III kwartale bieżącego roku. Zakłady budowlane coraz lepiej oceniają swoją...
Share
d1zqgk5

04.08. Warszawa (PAP) - Wyniki budownictwa są korzystne i wskazują na kontynuację pozytywnego trendu w III kwartale bieżącego roku. Zakłady budowlane coraz lepiej oceniają swoją sytuację finansową i rzadziej wskazują bariery ograniczające aktywność gospodarczą - wynika z badań koniunktury Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Z obecnej edycji badania wynika kontynuacja poprawiającej się koniunktury w budownictwie, rozpoczętej punktem zwrotnym ponad rok temu. Mimo niższej bieżącej wartości wskaźnika, rosnący trend koniunktury w budownictwie utrzymuje się, a obecna wartość trendu jest wyższa niż w poprzednim kwartale" - napisano w komunikacie.

"Zwiększenie produkcji w porównaniu z poprzednim kwartałem występuje w 48 proc. zakładów budowlanych, a zmniejszenie tylko w około 13 proc.. Znacznie zwiększyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych. Odsetek zakładów, w których wzrosły nakłady inwestycyjne zwiększył się o 7 pkt. proc." - dodano.

d1zqgk5

IRG SGH poinformowało, że zakłady budowlane coraz lepiej oceniają własną sytuację finansową. W poprzednim kwartale we wszystkich analizowanych grupach zakładów zanotowano ujemne oceny finansowe, obecnie zaś dla większości grup są dodatnie.

"Ocena finansowa w ujęciu ogółem wzrosła o 23 pkt., w firmach prywatnych o 19 pkt. i w przedsiębiorstwach publicznych o 32 pkt.. Prognozy na następny kwartał zapowiadają dalszą poprawę kondycji finansowej branży budowlanej" - wynika z badań Instytutu.

Autorzy komunikatu napisali, że coraz mniej przedsiębiorców z branży budowlanej zmaga się z barierami hamującymi rozwój działalności gospodarczej.

"Znacznie mniej zakładów boryka się z barierami ograniczającymi ich aktywność, zwiększyła się więc swoboda działalności produkcyjnej w budownictwie. Odsetek zakładów mających problemy z powodu silnej konkurencji zmniejszył się o 4 pkt., z powodu niedostatecznego popytu o 6 pkt., obciążeń podatkowych o 2 pkt.. O 3 pkt zmniejszył się rosnący do tej pory udział zakładów, którym zatory płatnicze nie pozwalają na rozwinięcie produkcji" - poinformowano.

"Zakłady budowlane przewidują, że w następnym kwartale bariery ograniczające ich aktywność będą słabsze lub co najwyżej podobne do obecnych" - dodano.(PAP)

jow/ or/

d1zqgk5

Podziel się opinią

Share
d1zqgk5
d1zqgk5